107,6 FM

Nowy pistolet polskiej armii

20 tys. pistoletów VIS 100 dostaną wkrótce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej . Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował o zawarciu umowy na ich zakup z zakładami Łucznik w Radomiu. Pierwsze dostawy w ramach tej umowy zostały zaplanowane na przyszły rok.

Zakupione pistolety to 9-mm samopowtarzalne VIS 100 (PR-15 Ragun). Szef resortu obrony poinformował w środę, że umowa na ich zakup została podpisana dzień wcześniej. Pistolety mają trafić do najmłodszego rodzaju wojsk w siłach zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej.

"Wczoraj podpisaliśmy umowę z zakładami Łucznik w Radomiu na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej dwudziestu tysięcy pistoletów Ragun. Aby uczcić ten wyjątkowy rok (stulecie niepodległości - PAP), zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji" - powiedział minister Mariusz Błaszczak, podczas ogłoszenia decyzji o dostawie nowej broni.

Błaszczak w środę przedstawił podsumowanie działalności kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP w trakcie trzech lat rządów PiS. Podczas tego wystąpienia szef MON wręczył gen. Wiesławowi Kukule, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, symboliczny certyfikat zmiany nazwy pistoletu PR-15 Ragun na VIS 100.

W komunikacie MON dotyczącym zawarcia umowy na Visy 100 podkreślono, że dzięki temu zakupowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

Dostawy pistoletów rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r. Ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 r. W WOT szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu mają zostać objęte wszyscy żołnierze. Jednak zakupiona broń trafi na wyposażenie kadry dowódczej i żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalnościach wojskowych.

W środę szef resortu obrony podtrzymał wcześniejsze deklaracje resortu, dotyczące wielkości WOT. "Planujemy, że będzie to łącznie 53 tys. żołnierzy" - zapewnił Błaszczak. Dodał też, że obecnie w wojskach tych służy 17 tys. żołnierzy. Szef MON zaprzeczył również ostatnim doniesieniom medialnym o zmniejszeniu docelowej liczebności formacji WOT do liczby 20 tys. żołnierzy. "Nie wygaszamy WOT" - zapewnił.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu. Nazwa nadana tej broni przez Błaszczaka nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do

« 1 »
 • wierny czytelnik
  05.12.2018 13:54
  Dlaczego WOT dostaje tylko nowy sprzęt? Bo jest nową formacją z nowymi żołnierzami. Nie rozsądnie byłoby odstraszać ich starym sprzętem ściąganym z innych jednostek.
  doceń 5
 • seitz
  06.12.2018 14:05
  PIS słabo modernizuje wojsko. Przez 3 lata PIS zrobił tylko tyle ile PO w 8 lat, a powinien znacznie więcej. PIS jedynie zakupił:
  96 sztuk potężnych polskich armatohaubic Krab,
  obronę przeciwrakietową Wisła,
  wyrzutnie rakiet Homar,
  Samoloty VIP,
  120 moździerzy samobierznych Rak,
  zestawy przeciwlotnicze Pilica.
  50 tyś sztuk nowoczesnych karabinów MSBS z Radomia,
  20 tyś sztuk opisanych tutaj pistoletów z Radomia,
  rakiety Amraam,
  rakiety JASSM-ER,
  polskie drony uderzeniowe Warmate,
  polskie przeciwlotnicze Pioruny,
  polskie najlepsze radary Bystra z PIT-Radwar.
  PiS podpisał kontrakt na czołgi Leo 2PL,
  na dodatkowe statki Mastery i Kormorany. Do tego holowniki,
  zestawy przeciwlotnicze Poprad,
  CKPEiRT,
  karabiny UKM 2000P, innych mniejszych zakupów. Poza tym utworzenie WOT (na jednego żołnierza WOT potrzeba 20 żołnierzy wrogiego najeźdźcy według Szeremietiewa) oraz zwiększenie liczebności armii.
 • ekspert
  07.12.2018 12:40
  ponoć najlepsze cyngle posiada Gazeta Wyborcza
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama