Komisja wspólna rządu i episkopatu m.in. o ochronie życia człowieka

dodane 11.12.2018 18:39

PAP |

Współpraca państwa i Kościoła w zakresie ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, zagadnienia wyboru przedmiotu religii lub etyki oraz ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi były głównymi tematami wtorkowych obrad komisji wspólnej rządu i episkopatu.

Komisja wspólna rządu i episkopatu m.in. o ochronie życia człowieka   PAP/Radek Pietruszka Joachim Brudziński

W przekazanym PAP komunikacie przez biuro prasowe KEP, jego autorzy poinformowali, że podczas obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski poruszono m.in. kwestię współpracy państwa i Kościoła w zakresie ochrony danych osobowych w związku z przyjętym 13 marca przez Konferencję Episkopatu Polski dekretem ogólnym w sprawie ochrony danych osobowych w Kościele katolickim. Dekret miał na celu uaktualnienie i dostosowanie dotychczas istniejących w Kościele zasad ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych do RODO, ustanowił również instytucję Kościelnego Inspektora Ochrony Danych.

W trakcie posiedzenia poruszone zostały również zagadnienia dotyczące edukacji, w tym kwestie dotyczące wyboru przedmiotu religii lub etyki. "Uczestnicy dyskutowali też o sprawach ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Zajmowali się również kwestią ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi w Kościele i społeczeństwie" - czytamy w komunikacie po obradach.

Obrady odbyły się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Pracom komisji współprzewodniczyli: ze strony rządowej minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, a ze strony kościelnej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski powstała po II wojnie światowej. W latach 1949-1956 nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów rządu z episkopatem dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków państwa z Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się na przemian w budynku Sekretariatu Episkopatu Polski i w siedzibach rządowych lub ministerialnych. Obecnie współprzewodniczącym komisji ze strony rządowej jest Joachim Brudziński, a ze strony kościelnej abp Sławoj Leszek Głódź. (

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EPISKOPAT, KOŚCIÓŁ, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 GOŚĆ 12.12.2018 10:28
Niezalogowany użytkownik Dlaczego wprowadzacie w błąd? Tematyka ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie była przedmiotem spotkania w Komisji Wspólnej.
Plusów: 1 Gosc 12.12.2018 07:05
Niezalogowany użytkownik Nic więcej w temacie, bo takiego tematu NIE BYŁO. Przynajmniej ani słowa nie ma na ten temat w protokole ze spotkania, który znajduje się na stronie MSWiA. Biskupi z rządem rozmawiali o RODO, 500+, religii w szkołach, o przyznaniu katechetom wychowawstwa klas, opodatkowaniu parafii, podleganiu pod prawo państwowe i o pomocy ze strony Kościoła w walce z problemem wciskania garnków seniorom. Ani razu nie poruszono tematu aborcji, obywatelskiego projektu, czy sprawy leżącej od miesięcy w TK.
A coś więcej "w temacie" współpracy "w zakresie ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci"?

wszystkie komentarze >