107,6 FM

Komisja wspólna rządu i episkopatu m.in. o ochronie życia człowieka

Współpraca państwa i Kościoła w zakresie ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, zagadnienia wyboru przedmiotu religii lub etyki oraz ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi były głównymi tematami wtorkowych obrad komisji wspólnej rządu i episkopatu.

W przekazanym PAP komunikacie przez biuro prasowe KEP, jego autorzy poinformowali, że podczas obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski poruszono m.in. kwestię współpracy państwa i Kościoła w zakresie ochrony danych osobowych w związku z przyjętym 13 marca przez Konferencję Episkopatu Polski dekretem ogólnym w sprawie ochrony danych osobowych w Kościele katolickim. Dekret miał na celu uaktualnienie i dostosowanie dotychczas istniejących w Kościele zasad ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych do RODO, ustanowił również instytucję Kościelnego Inspektora Ochrony Danych.

W trakcie posiedzenia poruszone zostały również zagadnienia dotyczące edukacji, w tym kwestie dotyczące wyboru przedmiotu religii lub etyki. "Uczestnicy dyskutowali też o sprawach ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Zajmowali się również kwestią ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi w Kościele i społeczeństwie" - czytamy w komunikacie po obradach.

Obrady odbyły się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Pracom komisji współprzewodniczyli: ze strony rządowej minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, a ze strony kościelnej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski powstała po II wojnie światowej. W latach 1949-1956 nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów rządu z episkopatem dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków państwa z Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się na przemian w budynku Sekretariatu Episkopatu Polski i w siedzibach rządowych lub ministerialnych. Obecnie współprzewodniczącym komisji ze strony rządowej jest Joachim Brudziński, a ze strony kościelnej abp Sławoj Leszek Głódź. (

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  11.12.2018 22:46
  A coś więcej "w temacie" współpracy "w zakresie ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci"?
 • GOŚĆ
  12.12.2018 10:28
  Dlaczego wprowadzacie w błąd? Tematyka ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie była przedmiotem spotkania w Komisji Wspólnej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama