107,6 FM

Kantar Public: Zmalała przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską

W wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica uzyskałaby 34 proc. głosów, 27 proc. uzyskałaby Koalicja Obywatelska a trzecie miejsce ex aequo przypadłoby Kukiz'15 i SLD (po 6 proc.) - wynika z grudniowego sondażu Kantar Public.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (34 proc.) utrzymało się na takim samym poziomie, jak w listopadzie. Chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 27 proc. badanych. Jak podkreśla Kantar Public to jedyna partia, która uzyskała wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wzrost notowań KO wynosi 3 punkty procentowe.

Na trzecim miejscu w badaniu z 6 proc. poparciem znalazły się Kukiz'15 (spadek o 3 punkty procentowe) i SLD (spadek o 1 punkt procentowy).

Poza Sejmem znalazłyby się PSL - 4 proc. (spadek o 1 punkt procentowy) oraz z 2 proc. poparciem partia Wolność i Partia Razem (oba ugrupowania uzyskały taki sam wynik, jak przed miesiącem). 1 proc. badanych wskazał "inną partię".

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 18 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

61 proc. Polaków zapowiedziało w grudniu, że planuje wziąć udział w wyborach, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłoby do głosowania. Przeciwne stanowisko zadeklarowało 28 proc. respondentów: 15 proc. stwierdziło, że raczej by nie zagłosowało, a 13 proc. zdecydowanie by nie zagłosowało. Z kolei 11 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało, czy odda swój głos w wyborach.

Jak podkreśla Kantar Public, w porównaniu do listopadowego badania odnotowano spadek o 7 punktów proc. odsetek osób, które wybierają się na wybory.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 30 listopada - 11 grudnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1028 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=619 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

« 1 »
 • jełopolityka
  13.12.2018 14:44
  Tajemnica programowego sukcesu i charyzmy przywódców PO: lepiej milczeć niż się odezwać i rozwiać wszystkie wątpliwości. Wyborcy nie wiedzą czego chcą i dokładnie to im trzeba dać.
  doceń 5
 • Tomaszszcz
  13.12.2018 17:12
  Abp Dzięga zwrócił się wprost do polityków, aby nie patrzyli na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa, ale żyli po Bożemu, rozumni i wolni. Jego zdaniem, polscy politycy powinni być wdzięczni, że jeszcze dociera do nich prośba wielu serc o ratowanie serc dzieci.

  – Słyszycie to, polscy politycy? – zapytał. – Państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości – dodał. I dał do zrozumienia, że jeśli nie będzie odpowiedzi serca obecnych polityków, PRZYJDĄ INNI albo może już zapaść cisza. – Zabijanie polskich serc to zabijanie Polski – ostrzegł. OTO DLACZEGO PIS PRZEGRA WYBORY!
  doceń 2
 • seitz
  13.12.2018 17:35
  Zmniejszenie podatku CIT dla malych i średnich firm.
  Zmniejszenie VAT na część produktów.
  Wysoki wzrost gospodarczy.
  Niskie bezrobocie.
  Dynamika wzrostu wynagrodzeń.
  Niska inflacja.
  Podniesiony rating.
  Cały kraj jedną strefą gospodarczą.
  Umiarkowane ceny paliwa.
  Tak ambitny był program PO, który udało się zrealizować PISowi. Jak wy to robicie, że ludzie mają wątpliwości czy na was głosować?
 • MZUNGU
  13.12.2018 21:22
  Dobry zaczątek tego jak mogła by rządzić PO po dojściu do władzy widzimy w Warszawie. Trzeskowski zaczął od drastycznych podwyżek opłat aby wydoić mieszkańców oraz od zmiany nazw ulic na dawne komunistyczne. Brawo Warszawiacy! Co wybraliście to teraz macie. A to dopiero początek.....
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama