107,6 FM

Co w numerze? #3

Odwiedziliśmy dwa miejsca, gdzie górnicy świętowali Barbórkę. Piszemy też o "Zakątku Anioła" i wydanej właśnie książce "Wujek '81. Relacje".

W „Gościu Gliwickim" na 16 grudnia można przeczytać o kościele w Bobrku, górniczej dzielnicy Bytomia, gdzie po raz pierwszy po generalnym remoncie odbyła się Msza barbórkowa.

W najnowszym numerze także o tym, gdzie znajduje się „Zakątek Anioła”. Sklep ma nową lokalizację i teraz przy okazji zakupów w nim można zajrzeć też do Biblioteki Teologicznej i skorzystać z czytelni.

Piszemy także o dwóch publikacjach. pierwsza to monografia Gliwic - obszerna, prawie 600-stronicowa książka „Gliwice. Biografia miasta” autorstwa Bogusława Tracza. Druga opisuje wydarzenia, które rozegrały się w kopalni „Wujek” kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego. Wydało ją Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a jest to zapis relacji świadków tamtych dramatycznych wydarzeń, m.in. pielęgniarki Barbary Jęśko, która opatrywała rannych górników. Wśród zabitych rozpoznała znajomego Zbigniewa Wilka. - Nie umiałam sobie tego uświadomić, że ten chłopak nie żyje. Chłopak lubiany przez wszystkich (…) Nie umiałam rozmawiać z górnikami. Szlochałam. Potem drugi, trzeci, czwarty... Pamiętam twarze postrzelonych: Józka Mikosia albo Stanisława Płatka z ranną ręką, którego oparliśmy o ścianę, Romka z Tychów... Nie wierzyłam, że to się dzieje naprawdę - opowiada.

Nowy "Gość Gliwicki" na 16 grudnia jest już dostępny w wersji papierowej oraz w e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama