107,6 FM

15.12 Po sąsiedzku, czyli zapraszamy do Ołomuńca nazywanego Małą Pragą

To stutysięczne miasto, z pięknymi zabytkami i mnóstwem kościołów - niektórzy twierdzą, że więcej tu pięknych świątyń niż w Krakowie. To szóste co do wielkości miasto czeskie. To wreszcie samo serce Moraw, kiedyś główne miasto w Czechach... zanim się tam wybierzecie - posłuchajcie!

Przedświąteczny Ołomuniec   Przedświąteczny Ołomuniec

Poznawanie historii Ołomuńca warto rozpocząć od najważniejszej świątyni miasta czyli katedry św. Wacława - opowiadała nam o niej - Irena Janakova ze Stowarzyszenia Turystycznego Morawy Środkowe:

Ołomuniec -  miasto kościołów, studentów i wojska - spacerujemy po Górnym i Dolnym Rynku i podziwiamy barokowe fontanny:

Czas na Pałac Arcybiskupi czyli siedzibę biskupów ołomunieckich. To tutaj wstąpił na tron cesarz Franciszek Józef I...posłuchajcie:

Muzeum Archidiecezjalne- to pierwsze tego typu muzeum otwarte w Czechach - zdobioną karetę biskupa Ferdinanda Troyera z początku XVIII wieku  czy  rzeźbę Madonny ze Sternberka z Dzieciątkiem Jezus...ale nie tylko:

Są tylko dwie takie cukiernie na świecie- dlatego będąc w Ołomuńcu koniecznie! wejdźcie do  Cukierni twarożkowej  - zanim spróbujcie smakołyków stamtąd osobiście - posłuchajcie:

Na koniec - zapraszamy na Jarmark bożonarodzeniowy i pytamy o zwyczaje adwentowe i świąteczne w Czechach:

Jarmark bożonarodzeniowy w Ołomuńcu   Jarmark bożonarodzeniowy w Ołomuńcu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Programy