107,6 FM

Nie żyje biskup Tadeusz Pieronek

Zmarł 27 grudnia w wieku 84 lat. 28 grudnia w samo południe jego pamięć uczci głos Dzwonu Zygmunta.

Profesor prawa kanonicznego, biskup tytularny Cufruta.

Urodził się w Radziechowach koło Żywca. W latach 1951-1954 studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po jego likwidacji - w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku.

Do 1960 roku kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie obronił doktorat. W latach 1961-1965 studiował na Wydziale Prawa Cywilnego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie oraz ukończył 3-letnie Studium Roty Rzymskiej, w 1965 roku uzyskując dyplom adwokata rotalnego. W 1975 roku uzyskał habilitację, w 1987 roku tytuł naukowy profesora.

W 1992 roku w Rzymie otrzymał sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II. Od 1992 do 1998 roku był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. Od 1992 roku był zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, a od 1993 do 1998 roku - jej sekretarzem generalnym. W 1998 roku zastąpił go bp Piotr Libera. Bp Tadeusz Pieronek był też rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1998 roku pełnił funkcję przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej. Przewodniczył także pomocniczemu trybunałowi ds. beatyfikacji Jana Pawła II.

31 sierpnia 1998 roku złożył rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej i od tej pory pomagał biskupom archidiecezji krakowskiej w czynnościach liturgicznych. 

W 1999 roku uczestniczył w przygotowaniach papieskiej pielgrzymki do Polski, a po jej zakończeniu przyczynił się do powołania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i został członkiem rady fundacji. Objął także przewodniczenie w kapitule Nagrody Totus, w kategorii propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz w Radzie Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Postanowieniem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z 17 kwietnia 2014 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W 1998 roku otrzymał także Polską Nagrodę Europejską Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, a w 2004 roku - Laur Krakowa XXI wieku.

- Biskupa Pieronka znałem 60 lat - u niego pisałem licencjat z prawa kanonicznego, później razem pracowaliśmy, ale też wspólnie jeździliśmy na różne wycieczki. Był człowiekiem otwartym i zawsze starał się mieć na uwadze dobro Kościoła. Czasem jednak jego wypowiedzi były ostre i kontrowersyjne, choć mówił prawdę, jednak przez wielu było to źle rozumiane. W kontaktach z księżmi zawsze też był życzliwy i koleżeński – pomagał, gdy tylko ktoś tej pomocy potrzebował - wspomina ks. infułat Bronisław Fidelus, w latach 1995-2011 archiprezbiter bazyliki Mariackiej w Krakowie, a później wikariusz generalny metropolity krakowskiego i kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Z kolei bp Jan Zając, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przyznaje, że śmierć bp. Tadeusza Pieronka zaskoczyła wszystkich, którzy go znają. - Przedwczoraj siedzieliśmy przy wspólnym stole, wczoraj wieczorem rozmawialiśmy przez telefon, mieliśmy plany na dzisiejszy dzień, jednak biskup słabo się czuł i został w domu - mówi bp Zając.

Przeczytaj także:

Odszedł bp Pieronek.Świadek wiary, miłości i nadziei
Kard. Dziwisz o bp. Pieronku
Biskup na manowcach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Ala
  28.12.2018 00:07
  Zmarł, ale żyje...
  doceń 1
 • ART
  28.12.2018 09:12
  Ewolucyjny rozwój duchowy JE można prześledzić na podstawie jego wypowiedzi w Wikicytatach. Bardzo pouczająca lektura. (I zastanawiająca)
  Podobnie jak lektura tamże [p.wikicytaty] wypowiedzi Pana Profesora Romualda Dębskiego który był ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. I jednym z najlepszych ginekologów w Polsce. A zmarł 20.XII.2018.
  Trzecia równie bolesna strata to oczywiście Kutz Kazimierz.
  Nie znacie dnia ani godziny…
  R.I.P
  doceń 2
 • adamgrzegorz
  28.12.2018 09:55
  Nieprzyjmowanie uchodźców jest praktycznym zrezygnowaniem z bycia chrześcijaninem. Wstydzę się za tych, którzy nie chcą się wywiązać ze swojego obowiązku nie tylko chrześcijańskiego, ale i czysto ludzkiego.
  Cały wywiad:
  www.rp.pl/Kosciol/305179879-Bp-Pieronek-Przyjecie-uchodzcow-to-obowiazek.html
 • adamgrzegorz
  28.12.2018 09:56
  Obszerny fragment wypowiedzi bpa Pieronka dla katolickiego pisma "La Fede Quotidiana":
  „Islam jest całkowicie niezgodny z naszymi wartościami i zasadami. Więcej: islam chce unicestwić kulturę i świat zachodni, zawsze starał się go podporządkować, a to oznacza, że nie należy go lekceważyć. Można zasadnie twierdzić, że istnieje wojna religii i cywilizacji, którą islam nam wypowiedział. Nie jest tajemnicą, że zabijają w imię islamu, a zatem jest tu głównie motywacja religijna. […] Trzeba realistycznie uznać, że muzułmanie się nie integrują się, w większości nie chcą tej integracji. […] U nas w Polsce [ludzie kościoła o terroryzmie islamskim] mówią [otwarcie]. Trzeba po prostu głosić bez strachu prawdę i nigdy nie oglądać się na to, co się ludziom podoba albo nie gonić za polityczną poprawnością. […] Dzisiejszy terroryzm to islam, masakry są popełniane w imię islamu, jesteśmy świadkami islamskiej ofensywy. Powtórzę: muzułmanie, oczywiście nie wszyscy, nie chcą i nie mogą się zintegrować, ponieważ wierzą w wartości i zasady niezgodne z naszymi, uważają, że są lepsi od Zachodu, trzeba przeto jasno i stanowczo, nazywać rzeczy po imieniu". [...] „Europa jest zagrożona islamizacją. […] Nie sądzę, że powinniśmy rozróżniać dobry islam i zły islam. Islam opiera się na Koranie, tekście, w którym przemoc istnieje i jest kontemplowana. Jeśli już, to są dobrzy i źli pojedynczy muzułmanie. Co nie zmienia mojego sądu o Koranie, który jest podstawą islamu, a to książka, która głosi podporządkowywanie sobie siłą innych, w tym chrześcijan […] Grozi nam islamizacja. Jesteśmy dla nich niewiernymi. Nie wykluczam, że za tymi ogromnymi migracjami kryje się plan, który ma na celu wymazanie pochodzenia i tożsamości kontynentu europejskiego, plan przyjmowania, prawdopodobnie promowany przez wielkie mocarstwa i finansjerę. Zamykanie granic jest błędem, ale musimy się zachowywać realistycznie ".

  Źródło: www.lafedequotidiana.it/monsignor-pieronek-europa-a-rischio-islamizzazione/?fbclid=IwAR2RM1yZRQjsucLdBtnOkKeeVgrEIqU3nxopJiKrrt5bCy9MfMyxw-T3nQE

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama