107,6 FM

Możemy być razem w jedności słowa i modlitwie

- To zawsze szansa na wspólną modlitwę, ale również na doświadczenie wspólnoty, które jest nam dzisiaj bardzo potrzebne - zwraca uwagę abp Wojciech Polak, prymas Polski, w kontekście kolejnego ESM we Wrocławiu.

Takie wydarzenia są nadzieją, że spotkają się ludzie młodzi, ale również wszyscy ci, którzy żyją w miastach-gospodarzach - wyjaśnia ksiądz prymas.

Hierarcha zaznacza, że liczną obecnością podczas Europejskich Spotakań Młodych oraz w samym Taizé pokazujemy swoje otwarcie na doświadczenie ekumenizmu. - Poza tym w Polsce organizujemy wiele wydarzeń o charakterze ekumenicznym, np. kilkanaście edycji Zjazdu Gnieźnieńskiego, w którym biorą udział chrześcijanie z całej Europy Środkowo-Wschodniej - mówi.

Abp Polak zwraca uwagę również na udział Kościoła w Polsce w obchodach 500-lecia reformacji. - To była okazja do spotkania z naszymi braćmi i siostrami, którzy idą własną drogą, ale wciąż w Chrystusowym Kościele - wyjaśnia.

Zapytany o elementy, które mogą wskazywać, że jesteśmy o krok bliżej całkowitej jedności, wskazuje na wspólną wiarę i chrzest. - To są fundamenty. Mamy w Polsce deklarację o wspólnym uznaniu chrztu świętego. Myślę, że trzeba również zwrócić uwagę na działalność podejmowaną regularnie. Na przykład Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest działaniem ekumenicznym, w które zaangażowane są katolicka Caritas, prawosławna Koinonia i protestancka Eleos - zauważa.

- Nie możemy być razem w Eucharystii, ale możemy być razem w jedności słowa - zaznacza i podaje przykład Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. - Jest jeszcze wspólna modlitwa. Tu możemy być rzeczywiście razem.

Abp Polak zachęca, by potraktować decyzję braci z Taizé jako wezwanie do poczucia się współgospodarzem spotkania we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Teresa
  02.01.2019 19:01
  Cytuję z powyższego artykułu:
  "Abp Polak zwraca uwagę również na udział Kościoła w Polsce w obchodach 500-lecia reformacji. - To była okazja do spotkania z naszymi braćmi i siostrami, którzy idą własną drogą, ale wciąż w Chrystusowym Kościele - wyjaśnia."

  ... i odpowiadam cytatem z z "Dominus Iesus":

  "Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim 58. "

  "Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem — wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym — Kościołów i Wspólnot eklezjalnych. Nie mogą też mniemać, że Kościół Chrystusowy nie istnieje już dziś w żadnym miejscu i dlatego winien być jedynie przedmiotem poszukiwań prowadzonych przez wszystkie Kościoły i wspólnoty» 64"
  doceń 4
 • Podajnick
  02.01.2019 20:34
  Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem — wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym — Kościołów i Wspólnot eklezjalnych. Nie mogą też mniemać, że Kościół Chrystusowy nie istnieje już dziś w żadnym miejscu i dlatego winien być jedynie przedmiotem poszukiwań prowadzonych przez wszystkie Kościoły i wspólnoty»"
  doceń 1
 • Nick
  03.01.2019 00:23
  Pius XII, "Mystici Corporis Christi":

  "Już zaś dla określenia i opisania tego prawdziwego Kościoła Chrystusowego, którym jest święty, katolicki, apostolski Kościół Rzymski, nie znajdujemy nic godniejszego, nic wspanialszego, nic wreszcie bardziej Boskiego nad owo miano, które Go zowie: "Mistycznym Ciałem Jezusa Chrystusa".

  "Do członków Kościoła w rzeczywistości zaliczać trzeba tych tylko ludzi, którzy sakrament odrodzenia na Chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia. 'W jednym bowiem duchu, mówi Apostoł, wszyscyśmy w jedno ciało ochrzczeni, czy to Żydzi czy poganie, czy niewolnicy czy wolni' (I. Kor. 12, 13). Jako więc w prawdziwym zgromadzeniu wiernych jedno mamy ciało, jednego ducha, jednego Pana i jeden chrzest, tak też możemy mieć jedną wiarę, tak iż kto Kościoła słuchać się wzdryga, ten ma być, według rozkazu samego Chrystusa, uważany za poganina i jawnogrzesznika (Efez. 4, 5; Mt. 18,17). Dlatego też ci, co wiarą i rządami są od siebie oddzieleni, nie mogą być w takim jednolitym Ciele i w jego jedynym Boskim duchu".
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama