107,6 FM

Paweł Kukiz spotkał się z wicepremierem Włoch

Okazuje się, że nie tylko Jarosław Kaczyński spotyka się z włoskimi ministrami. Lider trzeciej siły w sejmie spotyka się z liderem Ruchu 5 Gwiazd, Luigim Di Maio.

Luigi Di Maio jest wicepremierem Włoch oraz ministrem rozwoju gospodarczego, pracy i polityki społecznej. Jego Ruch 5 Gwiazd jest największym ugrupowaniem we włoskim parlamencie. Spotkanie Di Maio dotyczy pewnie tego samego, czego dotyczyć ma spotkanie Kaczyńskiego z Salvinim. Czyli wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Obecnie Ruch 5 Gwiazd w Parlamencie pozostaje we frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Poza Ruchem do frakcji należy również Partia Niepodległości Wielkiej Brytanii i szereg deputowanych z różnych krajów, w tym Robert Iwaszkiewicz wybrany z list Kongresu Nowej Prawicy. Brexit sprawia jednak, że EFDD znacznie osłabnie z powodu braku Brytyjczyków.

Luigi Di Maio zapewne liczy na koalicję z Kukiz’15. Sondaże wskazują, że ruch polityczny rockmana może liczyć na zdobycie kilku deputowanych w Parlamencie Europejskim. Koalicja Kukiz’15 i włoskiego Ruchu 5 Gwiazd wydaje się racjonalna. Oba komitety polityczne są do siebie bardzo podobne. Oba powstały jako ruch sprzeciwu wobec establishmentu, zainicjowane przez popularnych artystów.

Ruch 5 Gwiazd i Kukiz’15 oprócz podobnych początków, łączy też eurosceptycyzm i poparcie dla idei demokracji bezpośredniej. Jeśli udałoby się im znaleźć jeszcze kilku sojuszników w innych krajach, mogliby stworzyć niewielką, ale liczącą się w parlamentarnych rozgrywkach frakcję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama