107,6 FM

Czy synod o Amazonii zajmie się zniesieniem celibatu?

Kard. Reinhard Marx nie spodziewa się zniesienia celibatu podczas jesiennego Synodu Biskupów dla Amazonii. „Nie mam wrażenia, że po to zostało zwołane to zgromadzenie” – powiedział przewodniczący niemieckiego episkopatu w wywiadzie dla agencji KNA. W niemieckich mediach pojawiają się sugestie, jakoby zbliżające się spotkanie biskupów na temat Amazonii miało wprowadzić instytucję „viri probati”, czyli żonatych mężczyzn, którzy mogliby otrzymać święcenia kapłańskie.

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi stwierdził, że październikowy Synod przede wszystkim postawi akcenty społeczno-etyczne i polityczne. „Ewangelia nie jest oderwana od świata, ale chce go przemieniać. Papież chce na przykładzie Amazonii pokazać, jak ważna jest jego encyklika «Laudato si'»: chodzi nie o odizolowany problem ekologiczny, ale o nową perspektywę globalnej odpowiedzialności”. Kardynał dodał, że Amazonia to płuca naszej planety, nie można więc powiedzieć, że nie obchodzą nas jej losy.

Pytany o przygotowania do zwołanego na luty przez Franciszka watykańskiego szczytu nt. nadużyć seksualnych w Kościele, purpurat stwierdził, że problem ten wciąż jeszcze jest traktowany z różną intensywnością. „Niektóre Kościoły lokalne w ogóle nie przeprowadziły żadnej debaty, inne właśnie dyskutują a jeszcze inne przeszły już do działania. Papież i kuria nie mogą rozwiązać problemów całego Kościoła powszechnego. Ale skoro w Rzymie spotkają się przewodniczący wszystkich lokalnych episkopatów świata, liczę na gotowość przejęcia odpowiedzialności. Musimy publicznie pokazać, że wspólnie rozwiązujemy problem nadużyć seksualnych i duchowych” – powiedział kardynał Marx.

Odniósł się też do majowych wyborów do Europarlamentu. Jego zdaniem, kontynent nasz potrzebuje „pozytywnej wizji. Nacjonalizm jest wczorajszy i niebezpieczny. W przeszłości zamienił on Europę w kontynent wojen. Dlatego mam nadzieję, że eurowybory będą mocnym znakiem dla opinii publicznej, aby mógł trwać pokojowy projekt europejski” - oświadczył kardynał Marx.

« 1 »
 • Gość
  11.01.2019 07:52
  Wdychając polski smog, wydaje mi się, że rozważanie Laudato si' i u nas by się przydało ;)
 • Anonim (konto usunięte)
  11.01.2019 08:46
  Oczywiście pod przywództwem niemieckim. Jakoś się nie wspomniało o tym że to nie nacjonalizm ale niemiecki szowinizm w dużej mierze umożliwił to co się stało podczas 2 wojny światowej.
  doceń 7
 • Stanisław_Miłosz
  11.01.2019 09:53
  Kard. Marx: "Nacjonalizm jest wczorajszy i niebezpieczny. W przeszłości zamienił on Europę w kontynent wojen"?

  Oczywiście internacjonalizm, nawet internacjonalistyczny szowinizm, jest nieustannie dzisiejszy i bezpieczny, bo w istocie to taka, tyle że świecka, chrześcijańska, tyle że "inter-", komunia (zamieniająca Europę w kontynent pokoju).
 • vanque
  11.01.2019 10:01
  "Aby mógł trwać pokojowy projekt europejski". -Czy dzisiejsze wartości i dążenia Unijne są wartościami kościoła którego on reprezentuje?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama