107,6 FM

Abp Ryś: Módlmy się o jedność chrześcijan - nie jeden dzień, ale ciągle

O modlitwę w intencji jedności chrześcijan, która „nie trwa jeden dzień czy tydzień, ale jest modlitwą ciągłą” zaapelował w Łodzi abp Grzegorz Ryś. - Tu chodzi o dobro przekraczające nas wszystkich - o Kościół – tłumaczył metropolita łódzki.

W całej Polsce, w tym w archidiecezji łódzkiej, trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uczestnicy modlitw ekumenicznych wzięli udział we Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

– Gromadzimy się w najstarsze święto chrześcijańskie, to znaczy w niedzielę. Ta niedziela dla nas katolików jest szczególnym dniem modlitwy o jedność chrześcijan. Gościmy na naszej liturgii przedstawicieli wszystkich Kościołów, jakie obok Kościoła katolickiego funkcjonują w naszym mieście i naszej diecezji – mówił we wstępie do liturgii metropolita łódzki.

W czasie Eucharystii czytania ze Starego i Nowego Testamentu czytali duchowni w Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a słowo biskupa prawosławnego odczytał ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz katedralnej parafii prawosławnej w Łodzi.

– Świat nigdy nie chciał przyjąć Chrystusa takim, jakim on jest – mówił ks. Fiedorczuk. - Świat zawsze pragnął ziemskiej, cielesnej chwały, doczesnego przepychu. Dzisiejszy świat pragnie chwały, pragnie pychy, pragnie próżności, bo nie rozumie, czym jest wiara, nie rozumie, kim jest Bóg. Dziś nawet ci, którzy szukają Boga, pragną znaleźć takiego Boga, który pasowałby do ich własnych upodobań. Nie chcą bowiem przyjąć Boga takim, jakim On jest w rzeczywistości – podkreślił kaznodzieja.

Po homilii miało miejsce chrzcielne wyznanie wiary, które w Kościele rzymskokatolickim odmawiane jest w Wigilię Paschalną. Następnie w modlitwie powszechnej prośby zanoszone były przez poszczególnych duchownych Kościołów chrześcijańskich ziemi łódzkiej.

Wyjątkową chwilą Eucharystii była Modlitwa Pańska, odmówiona przez wszystkich duchownych i wiernych świeckich oraz moment przekazania znaku pokoju.

« 1 »
 • wirny
  21.01.2019 10:23
  "Módlmy się o jedność chrześcijan" -- My katolicy wiemy, o co trzeba nam się modlić - o powrót prawosławnych i protestantów do Kościoła Chrystusowego, czyli katolickiego. Innej jedności nie ma i być nie może. Extra Ecclesia nulla salus - poza Kościołem nie ma zbawienia.
  doceń 12
 • gut
  21.01.2019 11:36
  Trzeba dbać i zabiegać o heterogeniczność w tych kwestiach.
  doceń 0
 • wirny
  21.01.2019 12:23
  @AUS, Zadajesz kluczowe pytanie. Dzisiejszy ekumenizm polega na tym, że robione są spotkania, czynione gesty, podkreślany wspólny mianownik, bardzo często wbrew prawdzie i dobru, z naruszeniem norm liturgicznych i prawa kanonicznego, a nikt z ekumenistów nie szuka woli Bożej, prawdy. Jednak nie to zlecił Chrystus Pan apostołom, ale chrzczenie, nawracanie, nauczanie, bo tylko w Prawdzie, tylko w Kościele Katolickim, tylko w Chrystusie może być prawdziwa jedność.
 • Tolek B.
  21.01.2019 21:50
  Mam nieodparte wrażenie, że to protestanci, zwłaszcza z kościołów ewangelikalnych mają większy problem z katolikami niż katolicy z protestantami. Ciągle zarzucają nam katolikom, że oddajemy cześć Maryi, że oprócz Pisma Świętego mamy jeszcze Tradycję, zarzucają nam hipokryzję, ale sami nie widzą jak są podzieleni (tysiące denominacji), co zbór to inna interpretacja Biblii, powtarzane przez pastorów i kaznodziei nieprawdy nt. KRK itd. Miałem okazję pracować z protestantami, modlić się z nimi i ze smutkiem stwierdzam, że często spotykałem się z atakami wobec mnie w kwestiach doktrynalnych. Na FB znajomi protestanci atakują Kościół RK wiedząc doskonale, że przecież ich posty czytają znajomi- katolicy. Zdarza się też brak okazywania szacunku ze względu na urząd biskupa , mówiąc do niego podczas spotkania "dzień dobry", "proszę pana " itd. Brak kultury? Lekceważenie? Im bardziej się z nimi zadaję, tym paradoksalnie doceniam nasz Kościół.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama