Abp Ryś: Módlmy się o jedność chrześcijan - nie jeden dzień, ale ciągle

dodane 21.01.2019 09:00

KAI |

O modlitwę w intencji jedności chrześcijan, która „nie trwa jeden dzień czy tydzień, ale jest modlitwą ciągłą” zaapelował w Łodzi abp Grzegorz Ryś. - Tu chodzi o dobro przekraczające nas wszystkich - o Kościół – tłumaczył metropolita łódzki.

Abp Ryś: Módlmy się o jedność chrześcijan - nie jeden dzień, ale ciągle   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Abp Grzegorz Ryś

W całej Polsce, w tym w archidiecezji łódzkiej, trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uczestnicy modlitw ekumenicznych wzięli udział we Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

– Gromadzimy się w najstarsze święto chrześcijańskie, to znaczy w niedzielę. Ta niedziela dla nas katolików jest szczególnym dniem modlitwy o jedność chrześcijan. Gościmy na naszej liturgii przedstawicieli wszystkich Kościołów, jakie obok Kościoła katolickiego funkcjonują w naszym mieście i naszej diecezji – mówił we wstępie do liturgii metropolita łódzki.

W czasie Eucharystii czytania ze Starego i Nowego Testamentu czytali duchowni w Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a słowo biskupa prawosławnego odczytał ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz katedralnej parafii prawosławnej w Łodzi.

– Świat nigdy nie chciał przyjąć Chrystusa takim, jakim on jest – mówił ks. Fiedorczuk. - Świat zawsze pragnął ziemskiej, cielesnej chwały, doczesnego przepychu. Dzisiejszy świat pragnie chwały, pragnie pychy, pragnie próżności, bo nie rozumie, czym jest wiara, nie rozumie, kim jest Bóg. Dziś nawet ci, którzy szukają Boga, pragną znaleźć takiego Boga, który pasowałby do ich własnych upodobań. Nie chcą bowiem przyjąć Boga takim, jakim On jest w rzeczywistości – podkreślił kaznodzieja.

Po homilii miało miejsce chrzcielne wyznanie wiary, które w Kościele rzymskokatolickim odmawiane jest w Wigilię Paschalną. Następnie w modlitwie powszechnej prośby zanoszone były przez poszczególnych duchownych Kościołów chrześcijańskich ziemi łódzkiej.

Wyjątkową chwilą Eucharystii była Modlitwa Pańska, odmówiona przez wszystkich duchownych i wiernych świeckich oraz moment przekazania znaku pokoju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP RYŚ, JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN, MODLITWA O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 TRISTAN 23.01.2019 22:07
Niezalogowany użytkownik Tak, bo brak kultury to nie przestrzeganie etykiety towarzyskej i brak dobrego wychowania. Do rabina lub imana nie powiem " Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Do synagogi nie wejdę bez nakrycia głowy, a do meczetu w butach. Savoire vivre i szacunek to priorytet.
Plusów: 5 Gość 22.01.2019 19:11
Niezalogowany użytkownik No tak, przecież powiedzieć "dzień dobry" to straszna obraza, zaś "proszę pana" to brak kultury.
Plusów: 3 Tolek B. 21.01.2019 21:50
Niezalogowany użytkownik Mam nieodparte wrażenie, że to protestanci, zwłaszcza z kościołów ewangelikalnych mają większy problem z katolikami niż katolicy z protestantami. Ciągle zarzucają nam katolikom, że oddajemy cześć Maryi, że oprócz Pisma Świętego mamy jeszcze Tradycję, zarzucają nam hipokryzję, ale sami nie widzą jak są podzieleni (tysiące denominacji), co zbór to inna interpretacja Biblii, powtarzane przez pastorów i kaznodziei nieprawdy nt. KRK itd. Miałem okazję pracować z protestantami, modlić się z nimi i ze smutkiem stwierdzam, że często spotykałem się z atakami wobec mnie w kwestiach doktrynalnych. Na FB znajomi protestanci atakują Kościół RK wiedząc doskonale, że przecież ich posty czytają znajomi- katolicy. Zdarza się też brak okazywania szacunku ze względu na urząd biskupa , mówiąc do niego podczas spotkania "dzień dobry", "proszę pana " itd. Brak kultury? Lekceważenie? Im bardziej się z nimi zadaję, tym paradoksalnie doceniam nasz Kościół.
Plusów: 3 podajnik 21.01.2019 16:45
Niezalogowany użytkownik Za czasów apostolskich nie było tez budynków kościołów jakie mamy dziś, pism ojców Kościoła i wielu innych rzeczy. Ale to nie podważa faktu, że jedynie prawdziwym jest Kościół Katolicki.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl