107,6 FM

Papież: Życie konsekrowane musi być proste, a nie wygodne i światowe

Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Matki Bożej Gromnicznej przestrzegał w sobotę przedstawicieli zakonów, zgromadzeń i stowarzyszeń życia apostolskiego przed pokusą wygody i "światowego życia". "Życie konsekrowane musi być proste" - dodał.

Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej (Ofiarowania Pańskiego) obchodzona jest po raz 23. jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go św. Jan Paweł II.

W homilii Franciszek mówił, że podążanie za Jezusem nie jest decyzją podjętą raz na zawsze, ale codziennym wyborem.

"Pana nie spotykamy wirtualnie, lecz bezpośrednio, spotykając Go w życiu. W przeciwnym razie Jezus staje się tylko pięknym wspomnieniem z przeszłości" - dodał. "Z Jezusem - jak podkreślił - znajdujemy odwagę, by iść naprzód i siłę, by niezłomnie trwać".

Papież wskazywał, że życie konsekrowane "rodzi się i rozkwita w Kościele", a "jeśli się izoluje - obumiera"; "przeżywa stagnację, gdy idziemy samotnie, gdy pozostajemy skoncentrowani na przeszłości lub pędzimy naprzód, aby spróbować przeżyć" - dodał.

Przypomniał zakonnikom i zakonnicom o potrzebie wierności codziennej modlitwie, mszy, spowiedzi, codziennemu spotkaniu ze Słowem Bożym oraz o obowiązku posłuszeństwa wobec przełożonego i reguł. Papież zwrócił też uwagę na to, że życie konsekrowane musi być "proste". Jak wyjaśnił, znaczy to, że "Pana ma się przed oczyma i w rękach, i nic więcej nie jest potrzebne". Musi, jak zaznaczył, towarzyszyć mu następujące myślenie: "Bóg wystarcza, reszta przemija".

Franciszek przestrzegał przed pokusą dostosowania się do "życia wygodnego i światowego, narzekania, niezadowolenia i użalania się nad sobą", a także "robienia tyle, ile się da".

Mszę w bazylice watykańskiej poprzedziła procesja ze świecami przy wygaszonych światłach.

« 1 »
 • XPaweł
  02.02.2019 21:37
  Trochę zabrakło pewnej precyzji w artykule. Pełna nazwa dzisiejszego dnia świątecznego to Święto Ofiarowania Pańskiego. W nawiasie powinno być ujęte Matki Bożej Gromnicznej, bo jest to nazwa zwyczajowa, wynikająca z tradycji polskiej. Tym bardziej należy zaaakcentowac nazwę Ofiarowanie Pańskie, gdyż jest to święto Pańskie a nie typowo maryjne. Jeśli spojrzymy na teksty mszalne to poza Ewangelią w modlitwach Maryja występuje jedynie w prefacji. Jezus jest w centrum, jak zawsze z resztą. Przeżywamy razem z Maryją Jego Ofiarowanie. Matki Bożej Gromnicznej to nazwa typowo polska, wiec tym bardziej, gdy opisuje się liturgię papieską, należy stosować poprawną teologicznie terminologię.
  doceń 1
 • Slezan
  03.02.2019 11:17
  A co na to opiekun bezdomnych limuzyn?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama