107,6 FM

Władze Danii wydaliły z kraju dwóch pracowników Huawei

Władze Danii wydaliły z kraju dwóch pracowników chińskiego koncernu Huawei po inspekcji w kopenhaskim oddziale firmy, która wykazała, że osoby te nie zastosowały się do przepisów dotyczących pozwoleń na pobyt i pracę - podała w poniedziałek policja.

Policyjna rzeczniczka przekazała, że inspekcja została przeprowadzona w czwartek w ramach rutynowej kontroli, dokonywanej w miejscach zatrudniających dużą liczbę obcokrajowców. W wyniku inspekcji zarzuty postawiono czterem osobom zatrudnionym w kopenhaskim oddziale, z których dwie wydalono później z Danii.

Rzeczniczka nie ujawniła, czy wydaleni pracownicy to obywatele Chin, nie podała też ich tożsamości. Podkreśliła zarazem, że sprawa nie ma związku z podejrzeniami o powiązania między Huawei a chińskim rządem ani z zarzutami, że Pekin wykorzystuje technologię produkowaną przez koncern do działalności szpiegowskiej.

Próby skontaktowania się przez agencję Reutera z przedstawicielami Huawei w Kopenhadze się nie powiodły.

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z rządem ChRL i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei zaprzecza.

W ostatnich miesiącach USA, Australia i Nowa Zelandia zablokowały udział Huawei w budowaniu sieci teleinformatycznych w technologii 5G; podobny krok według brytyjskiego dziennika "Financial Times" rozważają m.in. Kanada i Wielka Brytania.

W styczniu w Polsce pod zarzutem szpiegostwa aresztowani zostali jeden z dyrektorów polskiego oddziału Huawei oraz były oficer ABW.

Pod koniec stycznia ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło Huawei 13 zarzutów, związanych z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz dotyczących licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii. Władze USA wystąpiły również z formalnym wnioskiem o ekstradycję aresztowanej w Kanadzie wiceprezes koncernu Meng Wanzhou, którą podejrzewają o oszustwa.

« 1 »
 • gosc
  06.02.2019 10:55
  Firma Huawei, potentat w dziedzinie elektroniki i informatyki, pochodzi z komunistycznego, totalitarnego państwa Chin Ludowych. W związku z tym istnieje poważne niebezpieczeństwo, że będzie wykorzystywana przez chiński rząd do wrogich działań w stosunku do państw Wolnego Świata. Prawo chińskie zobowiązuje firmy z Chin do współpracy z komunistycznymi służbami wywiadowczymi.

  Potwierdzają to ostatnie wydarzenia, gdy aresztowano w Polsce pod zarzutem szpiegostwa dyrektora w polskim oddziale firmy Huawei.

  Przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa cybernetycznego swoich państw ostrzegły już rządy m.in. USA, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Czech, Wielkiej Brytanii, a nawet Francji. Stany Zjednoczone wezwały swoich sojuszników do rezygnacji z usług tej komunistycznej firmy.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama