107,6 FM

Asfalt zamiast kostki

Nowe standardy budowy dróg rowerowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii określa dokument, właśnie przyjęty przez jej zarząd.

Opracowanie pt.: „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej” liczy aż 140 stron. Czytamy w nim, że drogi rowerowe w Metropolii powinny mieć nawierzchnię bitumiczną (mineralno-asfaltową), która jest przyjaźniejsza rowerzystom niż kostka brukowa, a poza tym jest tańsza.

Dokument precyzuje też, że jednokierunkowe drogi dla rowerów mają tutaj mieć - w zależności od natężenia ruchu - od 1,5 m do 2,5 m szerokości.

Opracowanie powstało w konsultacji ze środowiskiem rowerzystów i przedstawicielami wszystkich gmin Metropolii. Zawarto w nim kwestie związane z projektowaniem tras rowerowych, planowaniem ruchu rowerowego, oznakowaniem tras dla rowerów, wymaganiami technicznymi dla infrastruktury oraz integracji jednośladów z transportem zbiorowym.

Spójna sieć tras rowerowych będzie mogła służyć codziennej komunikacji w Metropolii, dlatego zachęca się gminy członkowskie do przyjęcia tych standardów. Tego typu opracowania przyjęły również takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk.

Dokument powstał z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, przyjęty został uchwałą zarządu Metropolii i po wydrukowaniu trafi do miast i gmin GZM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama