107,6 FM

Biskup dziękuje strażnikom więziennnym

– Jesteście zdolni do tego, aby powierzonym wam ludziom otworzyć oczy i uszy – mówił bp Zadarko do funkcjonariuszy służby więziennej.

Bp Krzysztof Zadarko przewodniczył uroczystej Mszy św. w koszalińskiej katedrze z okazji 100-lecia Służby Więziennej. Uczestniczyli w niej funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz emeryci związani z tą formacją. Biskup wskazał, że chodzi o otwieranie oczu na to, co jest dobre, czyste, sprawiedliwe, na drugiego człowieka, i nawet na samego Boga. – Kiedy człowiek odkrywa swoje człowieczeństwo w najpiękniejszej postaci, to wtedy prościej jest odkryć obecność Boga. Kiedy otworzymy im oczy, aby umieli odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa, pomożemy w ten sposób odkryć ich godność. Że nie są tylko przedmiotem, ale również kimś umiłowanym przez Boga – zauważył bp Zadarko.

Duchowny mówił również o istocie postrzegania służby przez samych funkcjonariuszy, oraz o tym, jak ważne jest postrzeganie więźniów.

– Możecie odnaleźć się w roli osoby, która pomaga więźniowi na nowo odkryć jego fundamentalne i pierwotne powołanie - jesteś człowiekiem. Nie wiem, dlaczego się tutaj znalazłeś, ale Bóg, który ciebie stworzył, ma dla ciebie wieczność. Dziękujemy tym, którzy do swoich obowiązków dodają ten rys w postaci naśladowania Jezusa Chrystusa. Nie tylko ludzkiego humanitaryzmu, ale również tego nadprzyrodzonego spojrzenia samego Jezusa. Aby korzystając z Bożej inspiracji, właśnie w ten sposób przychodzić do więźnia.

Bp Zadarko zaakcentował, że polska służba więzienna stale zmienia się na lepsze. Od modelu represyjnego na samym początku, przez powojenny, naznaczony ideologią i polityką, po dzisiejszy, bogaty w liczne inicjatywy, realizujące w pełni ideę resocjalizacji.

– Ta praca jest wyjątkowo trudna, czasem niewdzięczna. Staramy się dobrze i często mówić o policji, o strażakach, straży granicznej, o wojsku, ale rzadko słyszymy o pracownikach więziennictwa. O tej niezwykłej służbie zamkniętej za murami. Dzisiaj chcemy głośno wam podziękować i prosić, aby wasze warunki pracy i wizerunek stale poprawiały się. Ten zawód, ta misja wymagają dostrzeżenia i uznania, aby funkcjonariusze i pracownicy mieli komfort materialny, aby dobrze, pięknie i godnie służyć Ojczyźnie – zakończył bp Zadarko.

W okręgu koszalińskim pracuje 1400 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w aresztach i zakładach karnych. Na etatach cywilnych zatrudnionych jest 90 osób.

8 lutego 1919 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Oficjalne uroczystości połączone z obchodami stulecia powstania Służby Więziennej odbyły się w Koszalinie 15 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama