107,6 FM

Zmiana w Polin? Dyrektor bez nowego kontraktu

Ministerstwo Kultury nie przedłużyło kontraktu dotychczasowemu dyrektorowi Muzeum Polin prof. Dariuszowi Stoli – podaje portal Wyborcza.pl.

Dariusz Jan Stola jest historykiem, profesorem nauk humanistycznych, pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN i wykładowcą w Collegium Civitas. W marcu 2014 r. ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał go na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Kadencja dyrektora jest pięcioletnia z możliwością przedłużenia.

Z informacji podanej przez serwis Wyborcza.pl wynika, że Ministerstwo nie skorzystało z możliwości ponownego zatrudnienia prof. Stoli. Nowy dyrektor Muzeum Polin zostanie wyłoniony w konkursie. W związku z faktem, iż placówka jest współorganizowana przez Ministerstwo Kultury, Urząd m.st. Warszawy i Stowarzyszenie ŻIH, powołanie dyrektora musi nastąpić w wyniku konsensusu pomiędzy nimi. Na razie wszystko wskazuje na to, że dojdzie do sporu.  

Prezydent Warszawy i Stowarzyszenie ŻIH opowiadają się za kontynuacją pracy obecnego dyrektora. – W imieniu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny mogę powiedzieć, że najlepszym kandydatem na stanowisko dyrektora jest pan prof. Stola. Chcielibyśmy, aby kontynuował swoją misję, bo muzeum pod jego zarządem stale się rozwija i cieszy się międzynarodowym uznaniem – podkreśla cytowany przez Wyborcza.pl Piotr Wiślicki, prezes Stowarzyszenia ŻIH.

– W mojej ocenie prof. Dariusz Stola jest najlepszym możliwym dyrektorem. Jest doskonale przygotowany merytorycznie do sprawowania tej funkcji – mówi z kolei Rafał Trzaskowski.

Spory wokół prof. Dariusza Stoli wybuchły m.in. we wrześniu 2017 r., kiedy w radiu Tok FM powiedział, że Narodowe Siły Zbrojne „były organizacją przynajmniej kontrowersyjną”. – Byli dumni z tego, że są faszystami – mówił o żołnierzach NSZ prof. Stola.

Inny konflikt miał miejsce w kwietniu 2018 r. Na otwartej wtedy wystawie poświęconej antysemityzmowi, jako przykłady antyżydowskich uprzedzeń pokazano m.in. wypowiedzi Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Drugi z publicystów zażądał „odszczekania kłamstw” i zapowiedział pozew przeciw dyrektorowi Muzeum Polin.

 

(dorzeczy.pl, wpolityce.pl, onet.pl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama