107,6 FM

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów krytykuje pogorszenie relacji polsko-izraelskich

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym skrytykował pogorszenie relacji polsko-izraelskich. "To bardzo niefortunne, zarówno dla Żydów, jak i Polaków, że krążą wciąż niekorzystne i obraźliwe stereotypy" - napisał Lauder.

"Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie. Jakie to smutne, że wyniki dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty" - głosi apel Laudera.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów odniósł się do wzrostu napięcia między Izraelem i Polską, do którego doszło za sprawą przytoczonych przez dziennik "Jerusalem Post" słów, jakie izraelski premier Benjamin Netanjahu miał wygłosić w czwartek Warszawie, oraz wypowiedzi tymczasowego izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który odpowiadając na pytanie o słowa Netanjahu, powiedział: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i, tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Szczyt V4 w Jerozolimie został w poniedziałek odwołany, a wcześniej swój udział w nim odwołał premier Mateusz Morawiecki; w poniedziałek poinformował, że do Izraela nie pojedzie także szef MSZ Jacek Czaputowicz, choć wcześniej zapowiadał, że Polskę w Jerozolimie będzie reprezentował szef dyplomacji.

"Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana (Israela) Katza, są absolutnie niedopuszczalne" - powiedział premier.

« 1 »
 • m
  19.02.2019 08:23
  Przestraszyli się, że zamiast pokornie płacić, Polacy mogą się zbuntować, dlatego udają takich zatroskanych, choć-jak podejrzewam-myślą dokładnie jak Netaniachu, Katz i ...
  doceń 6
 • Stanisław_Miłosz
  19.02.2019 10:51
  Skończy się tym, że premier Izraela Netanjahu i p.o. msz Katz okażą się antysemitami. I zostaną wydaleni z zakazem wstępu na terytorium Izraela.
  Ale niech się nie martwią, Polska udzieli im - zgodnie z odwieczną tradycją - azylu, a może nawet, nie mam nic przeciwko, bez biurokratycznej mitręgi przyznane im zostanie honorowe obywatelstwo. Gdzie sobie na starość beztrosko POLIN - spoczną.
  doceń 1
 • sp
  19.02.2019 11:01
  Przestraszyli się i tego, że nie damy się wciągnąć w wojnę z Iranem. I oby nie przyszło komukolwiek w Warszawie do głowy, by przelewać polską krew.
  doceń 2
 • Maryja!
  19.02.2019 13:56
  Premier Morawiecki ma rację że trzeba poczekać do wyborów w Izraelu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama