107,6 FM

Trump nie zgadza się na powrót Amerykanki, która dołączyła do Państwa Islamskiego

"Poinstruowałem sekretarza stanu Mike'a Pompeo, i on zgodził się w całej rozciągłości, aby nie zezwolić Hodzie Muthana na powrót do kraju" - napisał w środę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

24-letnia Hoda Muthana jest córką emigrantów z Jemenu, dorastała w Alabamie. W listopadzie 2014 roku wyjechała z USA, aby dołączyć do ISIS.

Jak podało CNN, w Syrii wzywała na Twitterze do przeprowadzania ataków na Amerykanów i zajmowała się propagandą w internecie.

Trzykrotnie wychodziła za mąż. Ma 18-miesięcznego syna, z którym przebywa w obozie dla uchodźców w północnej Syrii. Ojciec dziecka nie żyje.

W odręcznej notatce dostarczonej do CNN Muthana napisała: "Kiedy wyjechałam do Syrii, byłam naiwną, wściekłą i arogancka młodą kobietą".

Obecnie Muthana chce powrócić do USA i stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Kilka godzin wcześniej, w środę, w komunikacie Departamentu Stanu poinformowano, że "Pani Hoda Muthana nie jest obywatelką USA i nie zostanie przyjęta do Stanów Zjednoczonych. Nie ma żadnej podstawy prawnej do jej powrotu, ona nie ma ważnego paszportu amerykańskiego, nie ma prawa do paszportu ani nie ma żadnej wizy turystycznej do Stanów Zjednoczonych".

Natomiast Hassan Shibly, reprezentujący rodzinę Muthana, twierdzi, że Muthana urodziła się w Hackensack w stanie New Jersey w 1994 roku i przedstawił mediom jej akt urodzenia.

« 1 »
 • Kuba
  21.02.2019 09:38
  I bardzo słusznie. Byłych bojowników ISIS powinno skazywać się bez procesów jako zbrodniarzy przeciwko ludzkości.
 • Uzupełnienie
  21.02.2019 11:48
  Rodzice Muthany są z Jemenu i zostali naturalizowanymi obywatelami amerykańskimi. Zgodnie z ustawą o imigracji i obywatelstwie osoba urodzona w USA będąca dzieckiem zagranicznego przedstawiciela dyplomatycznego nie podlega prawu USA i nie jest automatycznie uznawana za obywatela USA od chwili urodzenia. Oświadczenie Pompeo na temat Muthany - jednej z nielicznych Amerykanów, którzy wstąpili do ISIS - stoi w sprzeczności z jego apelami do innych krajów o przywrócenie i ściganie swoich własnych obywateli winnych działalności w ISIS. (z artykułu "Hoda Muthana: Trump bars Alabama woman who joined Isis from US return")
  doceń 6
 • Szymko
  23.02.2019 00:34
  Niech Francja przyjmuje.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama