107,6 FM

Abp Jędraszewski: na szczycie przypomina się zasługi Jana Pawła II

Sobota jest trzecim dniem obrad biskupów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Metropolita krakowski reprezentuje polski Kościół na czterodniowym ogólnoświatowym szczycie w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka.

Jak zaznaczył abp Jędraszewski, "w dyskusjach tego nadzwyczajnego spotkania przedstawicieli episkopatów całego świata co jakiś czas wraca pamięć o zasługach i dokonaniach świętego Jana Pawła II".

Wyjaśnił: "Zwraca się zwłaszcza uwagę na jego dokument motu proprio z 2001 roku +Sacramentorum sanctitatis tutela+, ogłaszający normy postępowania w wypadkach ciężkich przestępstw, a także na jego przemówienie do biskupów amerykańskich z 2002 roku" - oświadczył arcybiskup krakowski.

Dodał następnie: "to było na tyle ważne, że jak mówią to biskupi amerykańscy, liczba przypadków molestowań i krzywd wyrządzanych dzieciom i młodzieży radykalnie się zmniejszyła".

"Właśnie te lata stanowią bardzo jasną cezurę czasową w odniesieniu do problemu, który dotykał niezwykle głęboko Kościół amerykański, ale także cezurę czasową dla całej dalszej postawy Kościoła powszechnego - od Benedykta XVI aż po papieża Franciszka" - podkreślił arcybiskup Jędraszewski.

W sobotę po południu uczestnicy watykańskiego szczytu, reprezentujący episkopaty wszystkich krajów świata wezmą udział w liturgii pokutnej pod przewodnictwem papieża.

« 1 »
 • Zeb
  23.02.2019 09:25
  Ale papież Franciszek mówi co innego.
  doceń 8
 • Tomaszszcz
  23.02.2019 12:23
  Arcybiskupie! Trzeba oczyścić Koscioł ! Tak mówi Papież Franciszek! Dość zamiatania pod dywan! Ofiary wołają !
  doceń 8
 • Kardynał
  23.02.2019 16:29
  Kościół jest święty, jego członkowie pochylając głowy i wyznając swoje grzechy zarówno w akcie pokuty jaki w sakramentalnej spowiedzi oczyszczają się z win i grzechów. Niech każdy uderzy się we własne piersi. Ksiądz arcybiskup przypomniał zasługi św. Jana Pawła II w tym względzie, tak trzymać.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama