107,6 FM

Wałęsa o doniesieniach ws. ks. Jankowskiego: nie jestem w stanie w to uwierzyć

Były prezydent stwierdził, że bez kapłana nie byłoby zwycięstwa "Solidarności".

W nocy ze środy na czwartek przewrócono stojący w Gdańsku monument księdza Henryka Jankowskiego. Sprawcy przesłali portalowi oko.press kilkustronicowy manifest, w którym napisali m.in. że podjęli działanie, którego celem było "symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego".

W grudniu 2018 r. w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan Solidarności, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Pytany o tę sprawę, Lech Wałęsa podkreślił, że z księdzem Jankowskim znał się "wiele, wiele lat".

"Dopóki nie mam dowodów, to ja w to nie uwierzę, nie jestem w stanie. Po prostu nie jestem w stanie powiedzieć ani tak, ani przeciw" - powiedział Wałęsa. "Ja się tylko dziwię, że dopiero teraz ... dlaczego nikt mi za życia nie powiedział? Dlaczego nie zgłosił się do mnie, że jest taki problem? Ja bym to inaczej spróbował rozwiązać. A teraz, kiedy 7-8 lat nie żyje, ja mam zmieniać obraz nasz przyjacielski? To jest za trudne" - mówił.

Pytany o doniesienia dotyczące przeszłości agenturalnej ks. Jankowskiego, Wałęsa odparł: "Nie byłoby - moim zdaniem - zwycięstwa Solidarności ani wielkiego Wałęsy, gdyby nie praktyczny udział ks. Jankowskiego". "Wszystkie spotkania, ze wszystkimi prezydentami, premierami, to on zabezpieczał, on wystawiał obiady i kolacje, te wszystkie spotkania tam były" - mówił Wałęsa.

"Więc jaki to agent? W takim razie musimy przyjąć, że to bezpieka, komuniści, zrobili przewrót i zwycięstwo +Solidarności+. (....) Moim zdaniem - zostawmy to Panu Bogu do oceny" - podsumował były prezydent.

O tym, że ks. Jankowski był agentem SB, a jego teczka została zniszczona, mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

« 1 »
 • katolik k
  23.02.2019 16:28
  Borusewicz powiedzial rowniez ,ze ma dowod na to,ze Jankowski jednak SBekiem byl.I jesli kto jest amoralny w jednym to prawdopodobnie i w innym.
  doceń 1
 • Stanisław_Miłosz
  23.02.2019 16:49
  Przyzwoite media tego pana nie powinny już cytować. Nawet, gdy mówi prawdę, bo to tę prawdę podważa i znieważa.
  doceń 5
 • taktak
  23.02.2019 18:12
  bezpieka, komuniści, zrobili przewrót i zwycięstwo +Solidarności+. (....) - ot, raz Noblista prawdę powiedział.
  doceń 2
 • Jurek
  23.02.2019 21:38
  Co takiego? GN cytuje Walese. Teraz jest dla Was autorytetem?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama