107,6 FM

Wstydźmy się tylko złych postaw, nie wstydźmy się Ewangelii

Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie. Łk 9,26

Łk 9, 22-25

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?»


 

Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie. Łk 9,26

Jest takie powiedzenie, że stres rozwija. Wstyd również. Bo wstyd jest jak czerwone światło. Poczucie wstydu to sygnał, że trzeba się zatrzymać, że coś robimy nie tak. Psychologowie nazywają to dobrym wstydem. Istnieje jednak również wstyd toksyczny, w który wpadamy pod wpływem opinii innych, kogoś, kto uważa, że nasze wartości są niepoprawne, że nie są nowoczesne. Jezus, mówiąc w Ewangelii o wstydzie, znał dobrze zachowania społeczne, znał zdolność człowieka do odrzucania wiary i tę naszą chęć przypodobania się innym. Dlatego warto wbrew społecznym tendencjom postawić na dobry wstyd i uwolnić się od tego toksycznego, który eliminuje wiarę z przestrzeni publicznej. Wstydźmy się tylko złych postaw, nie wstydźmy się Ewangelii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Barbara
    08.03.2019 00:39
    Moze się mylę, ale moim zdaniem komentarz jest niestety nie na temat... Na czwartek 7marca 2019 Kościół przeznaczył czytanie Ewangelii Łk 9,22-25, co sprawdziłam w dwóch źródłach, natomiast komentarz p. Judyty dotyczy Łk 9,26. Pochopnie oceniłam go na cztery... Myślę, że nie powinno się robić takich zmian, wg własnego uznania.... przykro mi, ale musiałam na to zwrócić uwagę.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.