107,6 FM

Rekolekcje internetowe metodą św. Ignacego

Ojcowie jezuici i Wspólnota Życia Chrześcijańskiego organizują rekolekcje prowadzone metodą św. Ignacego.

Ich specyficzna - internetowa - forma skierowana jest do osób aktywnych, mocno zaangażowanych w swoje zajęcia i obowiązki, a odczuwających głód relacji z Bogiem, którą chcą pogłębić.

- Chodzi nam o tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na udział w kilkudniowych zamkniętych rekolekcjach w domu rekolekcyjnym - podkreśla Alicja Binkowska, koordynator internetowych rekolekcji.

Rekolekcje internetowe to współczesna forma ignacjańskich rekolekcji. To świadoma praca nad sobą, składająca z codziennej 30-minutowej medytacji opartej na gotowym wprowadzeniu oraz cotygodniowej konferencji tematycznej.

- Bardzo różne obrazy Boga nosimy w sobie. Postrzegamy Go przez pryzmat osobistych doświadczeń i oczekiwań. Często jest to obraz bardzo daleki od tego, który pokazuje nam Biblia. W trakcie rekolekcji spotykamy Boga, który widzi, słyszy, czuje, dotyka, i który chce, abyśmy i my Go zobaczyli, usłyszeli, dotknęli - wyjaśnia koordynatorka.

Rekolekcje potrwają 4 tygodnie. W tym czasie zostaną opublikowane - w formacie mp3 - konferencje oraz wprowadzenia do osobistej modlitwy oparte na fragmentach Pisma Świętego. - Święty Ignacy w ćwiczeniach duchownych zaprasza do kontemplowania Boga wszystkimi zmysłami. Stąd tegoroczne rekolekcje odbędą się pod hasłem: "Dotknij Boga teraz", by poprzez doświadczenie dotykania, słuchania, wąchania i smakowania słowa Bożego lepiej poznać Boga - mówi A. Binkowska.

Materiały i nagrania przygotowuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Nad całością czuwa o. Grzegorz Ginter SJ. - Jeżeli ktoś nie miał wcześniej styczności z duchowością ignacjańską, nie musi się obawiać. Już pierwsza konferencja dotyczy metody modlitwy - wyjaśnia koordynatorka. Materiały rekolekcyjne będą publikowane na stronach internetowych www.wzch-trojmiasto.pl oraz www.icfd.pl.

Wprowadzenia do modlitwy codziennie od poniedziałku do piątku, a konferencje - w każdą niedzielę. Dopełnieniem formy internetowej są spotkania z osobami towarzyszącymi – kapłanem, siostrą zakonną lub osobą świecką - z którymi podzielić się można swoimi przemyśleniami, obawami oraz rekolekcyjnymi doświadczeniami. Nie jest to jednak obowiązkowe. - Osoby pragnące skorzystać z tej formy pomocy prosimy o rejestrację przez formularz na stronie Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej i o zarezerwowanie czasu na 4 takie spotkania. Ci, którzy nie chcą rozmów indywidualnych, mogą korzystać z zamieszczonych materiałów bez potrzeby rejestracji - wyjaśnia koordynatorka.

Spotkania z osobami towarzyszącymi będą odbywały się raz w tygodniu w jednym z dwóch miejsc - w ICFD w Gdyni oraz w parafii Świętego Krzyża w Gdańsku. Rekolekcje internetowe to: 7-minutowe wprowadzenia do osobistej medytacji od poniedziałku do piątku, 30-minutowa medytacja osobista od poniedziałku do piątku, dla osób zainteresowanych - cotygodniowa 25-minutowa rozmowa z osobą towarzyszącą, raz na tydzień 25-minutowa konferencja tematyczna, 15-minutowy wieczorny rachunek sumienia od 3. tygodnia rekolekcji.

- To, wbrew pozorom, spory wysiłek, bo sami musimy wygospodarować codziennie czas, by usiąść do modlitwy w ciszy. Ale pozwala to bardziej świadomie podejść do naszej wiary i spotkania z Bogiem - podkreśla A. Binkowska.

Więcej informacji na temat rekolekcji internetowych można uzyskać pod nr. tel. 507 135 691.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy