107,6 FM

Prymas Polski apeluje o udział w dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego

Abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, jakie w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego. Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej.

Metropolita gnieźnieński przypomina, że dzień modlitwy, pokuty i postu za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych to odpowiedź na apel papieża Franciszka i decyzję KEP podjętą podczas ubiegłorocznego 380. zebrania plenarnego w Płocku. Jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku wypada 8 marca i ma być przeżywany w duchu pokuty, przebłagania i modlitwy wynagradzającej za wyrządzone zło. 

„W czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszych parafiach chcemy modlić się, polecając Bogu przede wszystkim wszystkich skrzywdzonych, okazując im w ten sposób naszą bliskość i miłość. Będziemy też modlić się za sprawców tych okropnych przestępstw, prosząc Boga, aby dał im wrażliwość sumienia, by stanęli w prawdzie wobec Boga, Kościoła i drugiego człowieka, uznali swój grzech i podjęli pokutę i konieczne zadośćuczynienie. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do tej modlitwy, której tak bardzo dziś w Kościele potrzebujemy” – mówi abp Polak w krótkim video opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i w mediach społecznościowych.

W rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński przypomina, że Kościół uznaje przestępstwa seksualne wobec nieletnich za ciężkie grzechy domagające się stanowczych reakcji, także o charakterze dyscyplinarnym, wobec osób, którym popełnienie takich czynów udowodniono. Podkreśla również, że Kościół podejmuje szereg działań prewencyjnych, by środowiska pracy z dziećmi i młodzieżą były bezpieczne.

„W archidiecezji gnieźnieńskiej, obok wyznaczonego delegata, działa specjalny zespół zajmujący się tym tematem. Niebawem wydana zostanie szczegółowa instrukcja, która trafi do wszystkich osób duchownych i świeckich pracujących i zaangażowanych w środowiskach duszpastersko-wychowawczych. Dokument ten pomyślany jest jako swego rodzaju przewodnik i praktyczna pomoc w rozwijaniu działalności profilaktycznej. Podobne działania podejmowane są także w innych diecezjach” – mówi abp Polak.

Piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Prymasa Polski rozpocznie się w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30. W duchu modlitwy za ofiary wykorzystania seksualnego i przebłagania za straszliwy grzech pedofilii nabożeństwa Drogi Krzyżowej sprawowane będą tego dnia we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

« 1 »
 • Bolek
  05.03.2019 08:39
  W innym artykule "Gość" pisze, że "pierwsza w Polsce liturgia pokutna za wykorzystywanie małoletnich przez duchownych miała miejsce w czerwcu 2014". Co biskupi zrobili przez 4 lata? Nic! Więc po co ta szopka?

  W ciągu 4 lat (a nawet w ciągu roku) można było usunąć ze stanu duchownego wszystkich gejów i pedofilów, po cichu, bez wielkiej pompy. Po prostu zrobić co należy, potem zdać raport przed całym Kościołem z tego co się zrobiło, po czym załozyć wór pokutny i przeprosić Boga i ludzi. Koscioł by się oczyścił, atmosfera by sie rozjaśniła, ksieży byłoby mniej, ale przynajmniej sami czyści.
  doceń 38
 • podaję nick
  05.03.2019 15:08
  Pokażcie biskupów w worach pokutnych idących ulicami i biczujących się, wówczas uwierzę w szczerość pokuty tych co grzeszyli i tych co ukrywali zboczeńców. Aha i jeszcze ujawnić i usunąć ze stanu kapłańskiego wszystkich homoseksualistów i też hetero, którzy mają konkubiny na boku.
  doceń 36
 • robak
  05.03.2019 17:05
  chciałoby się napisać że pierwszy pasterz franciszek , następnie kardynałowie , biskupi itd - aż do zwykłego kapłana powinni w piątek leżeć przed krzyzem , i na boso odprwiać drogę krzyzową . jednkowoż dziwi mnie jedno jak i po co jakies modlitwy pokutne przeca w polsce zawsze robiono wszystko zgodnie z zasadami 9 żaden z onych 24 nie uznawal swojej winy . po co więc te modlitwy pozdrawiam
  doceń 15
 • Gość
  05.03.2019 19:02
  Dlaczego mam pokutować za cudze grzechy? to jakaś aberracja
  doceń 53

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama