107,6 FM

Prymas Polski apeluje o udział w dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego

Abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, jakie w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego. Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej.

Metropolita gnieźnieński przypomina, że dzień modlitwy, pokuty i postu za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych to odpowiedź na apel papieża Franciszka i decyzję KEP podjętą podczas ubiegłorocznego 380. zebrania plenarnego w Płocku. Jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku wypada 8 marca i ma być przeżywany w duchu pokuty, przebłagania i modlitwy wynagradzającej za wyrządzone zło. 

„W czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszych parafiach chcemy modlić się, polecając Bogu przede wszystkim wszystkich skrzywdzonych, okazując im w ten sposób naszą bliskość i miłość. Będziemy też modlić się za sprawców tych okropnych przestępstw, prosząc Boga, aby dał im wrażliwość sumienia, by stanęli w prawdzie wobec Boga, Kościoła i drugiego człowieka, uznali swój grzech i podjęli pokutę i konieczne zadośćuczynienie. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do tej modlitwy, której tak bardzo dziś w Kościele potrzebujemy” – mówi abp Polak w krótkim video opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i w mediach społecznościowych.

W rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński przypomina, że Kościół uznaje przestępstwa seksualne wobec nieletnich za ciężkie grzechy domagające się stanowczych reakcji, także o charakterze dyscyplinarnym, wobec osób, którym popełnienie takich czynów udowodniono. Podkreśla również, że Kościół podejmuje szereg działań prewencyjnych, by środowiska pracy z dziećmi i młodzieżą były bezpieczne.

„W archidiecezji gnieźnieńskiej, obok wyznaczonego delegata, działa specjalny zespół zajmujący się tym tematem. Niebawem wydana zostanie szczegółowa instrukcja, która trafi do wszystkich osób duchownych i świeckich pracujących i zaangażowanych w środowiskach duszpastersko-wychowawczych. Dokument ten pomyślany jest jako swego rodzaju przewodnik i praktyczna pomoc w rozwijaniu działalności profilaktycznej. Podobne działania podejmowane są także w innych diecezjach” – mówi abp Polak.

Piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Prymasa Polski rozpocznie się w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30. W duchu modlitwy za ofiary wykorzystania seksualnego i przebłagania za straszliwy grzech pedofilii nabożeństwa Drogi Krzyżowej sprawowane będą tego dnia we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama