107,6 FM

43 polskie uczelnie kształcą w systemie dualnym. Pionierem - Politechnika Śląska

Za nami trzecia edycja konferencji "EDUAL" na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. - To działania ukierunkowane na zbliżenie świata nauki i biznesu - mówił wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Już 43 polskie uczelnie kształcą w systemie dualnym, łączącym przygotowanie teoretyczne z praktyczną nauką zawodu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na pierwszą edycję konkursu "Studia dualne" przeznaczyło ponad 120 mln zł.

Poinformowano o tym podczas poniedziałkowej Konferencji Edukacja Dualna "EDUAL. Studia dualne odpowiedzią na potrzeby przemysłu 4.0", zorganizowanej przez Politechnikę Śląską w Gliwicach i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Obecny na konferencji wicepremier Gowin podkreślił, że jego resort przywiązuje ogromną wagę do kształcenia dualnego. - To działania ukierunkowane na zbliżenie świata nauki i biznesu - przypomniał.

Podczas tegorocznej, 3. edycji konferencji poświęconej kształceniu dualnemu położono nacisk na poszerzanie jego formuły, by obok ośrodków prowadzących studia techniczne przybywało też prowadzących humanistyczne, medyczne, ekonomiczne czy artystyczne.

Politechnika Śląska była pionierem dualnego kształcenia studentów, obecnie oferuje już 5 kierunków studiów dualnych. Przyszli inżynierowie spędzają nawet pół roku na stażach realizowanych z partnerskimi firmami oraz pół roku na uczelni, realizując pełen program kształcenia. Dzięki temu po zakończeniu studiów absolwenci, oprócz teorii, mają także wiedzę praktyczną i doświadczenie w pracy.

- Głównym celem edukacji dualnej jest wykształcenie absolwenta przygotowanego do wprowadzania i wykorzystywania zaawansowanych technologii, a także rozwijanie kompetencji niezbędnych do adaptacji w intensywnie rozwijającym się technologicznie środowisku pracy - podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

W konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Politechnika Śląska uzyskała prawie 8 mln zł dofinansowania na realizację 5 projektów studiów dualnych.

- Już od 3 lat z powodzeniem kształcimy dualnie studentów na kierunku mechanika i budowa maszyn na studiach I stopnia. Do tej pory w zakresie kształcenia dualnego współpracowaliśmy głównie z firmami z branży motoryzacyjnej. Jednak biorąc pod uwagę różnorodność kierunków studiów dualnych, które uzyskały dofinansowanie w konkursie, poszerzamy tę współpracę o kolejne obszary nauki i przemysłu - podkreślił rektor PŚ.  - Mam nadzieję, że pomysły i propozycje płynące z dzisiejszej konferencji będą stanowić cenny materiał do doskonalenia procesu kształcenia dualnego - dodał prof. Mężyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama