Premier dla Rz: Mamy teraz nasz minicud gospodarczy

dodane 06.03.2019 06:31

PAP |

Dzięki odzyskaniu 40, 50, 60 miliardów złotych z szarej i czarnej - bo przestępczej - strefy, których to miliardów ekonomiści nie policzyli i wieszczyli bankructwo, mamy teraz nasz minicud gospodarczy - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" premier Mateusz Morawiecki.

Premier dla Rz: Mamy teraz nasz minicud gospodarczy   Tomasz Gołąb /Foto Gość Mateusz Morawiecki premier

"Nie wiem, jak można lepiej udowodnić usprawnienie instytucji państwa niż poprzez bardzo głęboką zmianę, jaka zaszła w najtrudniejszej przecież do zreformowania sferze, czyli tej, która zajmuje się zbieraniem podatków" - powiedział Morawiecki w rozmowie opublikowanej w środowej "Rz".

Według szefa rządu dzięki odzyskaniu - jak mówił - "40, 50, 60 mld zł z szarej i czarnej - bo przestępczej - strefy, których to miliardów ekonomiści nie policzyli i wieszczyli bankructwo, mamy teraz nasz minicud gospodarczy".

Jak zapewnił, rząd w strategii odpowiedzialnego rozwoju zidentyfikował kilka "pułapek czyhających na Polskę". "Odpowiadamy na nie przez reindustrializację, która postępuje jak nigdy dotąd. Mamy jako Polska jeden z najwyższych przyrostów miejsc pracy w przemyśle w całej Europie" - wskazał.

Drugą odpowiedzią, które wymieniał szef rządu, jest innowacyjność. "Wydatki na badania i rozwój wynoszą już 1,03 proc. PKB, a przez lata nie mogliśmy przekroczyć tej jedynki z przodu. Od stycznia tego roku mamy już też wdrożony IP Box, czyli potężny zastrzyk stymulujący rozwój firm stawiających na nowe technologie" - powiedział premier.

Trzecim punktem jest "rozwój solidarny i terytorialnie zrównoważony", który według premiera jest "znakiem firmowym" PiS. "Wyrównujemy szanse rozwojowe dla mieszkańców małych miast, miasteczek i terenów wiejskich" - przekonywał. "Punkt czwarty: sprawne państwo - jak już mówiłem, ściągalność podatków to probierz sprawności państwa" - podkreślił.

"Punkt piąty to wyjście z naszymi produktami na zewnątrz, poza Polskę. To też już się dzieje. Zatem czynnik socjalny, choć najbardziej spektakularny w oczach mediów, jest bardzo ważną, ale jednak częścią horyzontalnego przedsięwzięcia, jakim jest zmiana modelu rozwoju Polski na bardziej solidarny i zarazem nowoczesny" - zaznaczył. Zdaniem szefa rządu "Polska buduje dziś jeden z najbardziej proinnowacyjnych systemów podatkowych świata". "To nasz modernizacyjny skok w przyszłość" - wskazał.

Morawiecki, nawiązując do zaproponowanej przez PiS "piątki", podkreślił, że jego ugrupowaniu zależy na "zniwelowaniu pułapki demograficznej". "Państwo nie ma lepszego narzędzia niż stymulacja finansowa" - powiedział.

Premier wskazał ponadto, że "przyrost produktywności decyduje o długofalowym wzroście gospodarczym". "Produktywność rośnie u nas szybciej niż w sąsiednich krajach i niewiele wolniej niż przyrost wynagrodzeń. Ten najlepszy miernik modernizacji ma się w Polsce dobrze. Do tego dochodzą jeszcze wielkie projekty inwestycyjne, które można zrealizować nie w ciągu roku czy dwóch, tylko w toku kilku kadencji" - powiedział.

Wyjaśnił, że ma na myśli przedsięwzięcia takie jak CPK, Baltic Pipe, Via Carpatia, przekop Mierzei Wiślanej, a także odtwarzanie i budowę nowych połączeń kolejowych czy "solidny powrót polskiej gospodarki morskiej i rzecznej".

"Jeśli komuś drzewa zasłaniają las - w tym wypadku lasem jest właśnie rozwój i modernizacja - to mogę tylko powiedzieć, że bardzo mi przykro. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że wielkie projekty infrastrukturalne zwiększą produktywność gospodarki. Bardziej produktywna Polska to Polska z Centralnym Portem Komunikacyjnym i przekopem Mierzei Wiślanej" - zaznaczył Morawiecki.

Premier zapewnił, że emeryci dostaną 13. emeryturę w przyszłym roku. "Mogę powiedzieć, że jeżeli wyborcy nam zaufają, mamy to w planach również w kolejnych latach" - powiedział Morawiecki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RZECZPOSPOLITA", GOSPODARKA, MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PARTIE, PIS, PREMIER, PRZEGLĄD PRASY, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 63 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Katolik k 09.03.2019 19:13
Niezalogowany użytkownik no nie tak.PO budowalo przyszlosc Polski.Stad i podniesienie wieku emerytalnego i inwestycje i udalo sie oddac PiSowi najlepiej rozwijajaca sie gospodarke EU z czego PiS przy dobrej swiatowej koniunkturze korzysta.PiS zrezygnowal z inwestycji rozdajac pieniadze.Czy to dobrze czy to zle?Mysle,ze dobrze dla spoleczenstwa.Jednak patriotyczne napewno to nie jest.Biedne panstwo to slabe panstwo.
Plusów: 0 EY 09.03.2019 11:56
Niezalogowany użytkownik Do tych, co to ciągle zarzucają rządowi, że "kupuje" głosy. PO też kupowało głosy - bogatych przedsiębiorców i ludzi z korporacji. Tylko okazało się, że słabo liczą, bo takich bogaczy było w Polsce za mało, żeby wygrać wybory. Prosta matematyka się kłania :-)
Plusów: 1 Dremor 09.03.2019 10:03
Drugie zdanie z wklejonego linku:
"To oznacza, że w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z 36,9 miliardów złotych w 2016 r. do 13,8 miliardów złotych w 2018 r."

Wprowadzasz w błąd pisząc, że luka 'zmniejszyła się o 36,9 mld zł". Tyle ona wynosiła w 2016, a nie o tyle się zmniejszyła. Luka, według tych wyliczeń zmniejszyła się o 23,1 miliarda (36,9 - 13,8 = 23,1).
Plusów: 3 Katolik k 08.03.2019 12:05
Niezalogowany użytkownik luka sie zmniejszyla bo zmniejszono inwestycje.Latwo policzyc z 4,9 % za PO do 3,4%PKB za PiS.Wiesz ile to bedzie?Ok 50 miliardow.

wszystkie komentarze >