107,6 FM

Kard. Maradiaga: Reforma Kurii Rzymskiej jest gotowa

Ofiary nadużyć muszą wiedzieć, że każda skarga zostanie wniesiona do sądu – powiedział kard. Oscar Rodriguez Maradiaga w wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu pismu „El Mensaje”. Honduraski purpurat jest koordynatorem Rady Kardynałów doradzającej Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej.

Program reformy został już przygotowany i zawarty w nowej Konstytucji Apostolskiej. Aktualnie trwają prace nad opracowaniem oraz tłumaczeniem tego dokumentu.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Podsumowując prawie sześcioletni okres pontyfikatu Papieża Franciszka, kard. Maradiaga zauważył, że w Watykanie przeprowadzono już 24 reformy, zanim wejdzie w życie Konstytucja dotycząca Kurii Rzymskiej. Jest ona już gotowa, ale wymaga konsultacji z konferencjami episkopatów. Następnie będzie promulgowana przez Papieża. Wiele dykasterii zostało już połączonych, ale ważny będzie przede wszystkim duch Konstytucji. W przeszłości panował styl piramidy, z Papieżem jako wierzchołkienm, Kurią w środku i konferencjami episkopatów poniżej. Obecnie Kuria Rzymska nie będzie organizmem władzy, ale służby, która działa dla dobra poszczególnych konferencji episkopatów. Ich zaś rola będzie znacznie większa.

Zdaniem kard. Maradiagi w ciągu sześciu lat pontyfikatu Ojciec Święty wiele zmienił zwłaszcza w stylu posługi duszpasterskiej. Stanowi to jakby powiew „świeżego powietrza” dla całego Kościoła.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama