107,6 FM

Francja: według MSW na ulice wyszło 7 tys. "żółtych kamizelek"

Po raz 17. od listopada manifestowały one przeciwko rządowi prezydenta Emmanuela Macrona.

W ubiegłą sobotę o tej samej porze, jak podaje AFP, w całej Francji według MSW protestowało na ulicach 5 600 osób, z czego 1 320 w Paryżu.

Jak pisze agencja Reutera, nic nie wskazuje na rychłe zakończenie sobotnich demonstracji. Macron, który zrezygnował z podwyżek akcyzy na paliwo i znalazł w budżecie dodatkowe 10 mld euro na pomoc dla najbiedniejszych pracowników, stara się uśmierzyć niepokoje społeczne za pomocą narodowej debaty - serii spotkań i dyskusji w ratuszach w całej Francji. Konsultacje z lokalnymi przedstawicielami mają się zakończyć do przyszłego weekendu. Termin ten zbiega się z nawoływaniem przez część aktywistów "żółtych kamizelek" do zwiększenia nacisku na rząd w tym miesiącu i z zaplanowaną na przyszłą sobotę 18. rundą protestu, na którym organizatorzy mają nadzieję ujrzeć "całą Francję w Paryżu".

Około 54 proc. Francuzów wspiera "żółte kamizelki" bądź sympatyzuje z nimi - wynika z sondażu Ifop przeprowadzonego online w czwartek i piątek, a opublikowanego w sobotę na portalu Atlantico. Liczba sympatyków wzrosła od połowy lutego, kiedy było to 50 proc., ale jest daleko mniejsza od największego poparcia, które wynosiło 72 proc.

Także popularność Macrona poprawiła się w ostatnich tygodniach. Według opublikowanego w środę sondażu Ipsos, wzrosła ona od grudnia o 8 pkt procentowych, do 28 proc.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama