107,6 FM

Expose ministra spraw zagranicznych w Sejmie

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.

Czaputowicz zwracał uwagę, że naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem w UE są Niemcy. Jak dodał, polski rząd z satysfakcją odnotowuje, że działania Niemiec w zakresie przekształceń strefy euro wykazują dbałość o to, by nie przyczyniły się one do zwiększenia podziałów wewnątrz UE, a także z uznaniem obserwuje postawę Niemiec w kwestii podtrzymywania sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Krymie i w Donbasie. "Różni nas jednak podejście do projektu Nord Stream 2, który naszym zdaniem nie służy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej" - podkreślił szef MSZ.

Zaznaczył, że wizje przyszłości UE Polski i Niemiec są obecnie w wielu punktach rozbieżne. "Nasze wątpliwości budzi koncepcja Europy wielu prędkości, działania protekcjonistyczne czy wskazujące na stosowanie podwójnych standardów wobec państw członkowskich UE" - mówił Czaputowicz. Dodał, że rząd z uznaniem odbiera udział Francji we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO np. w Estonii, a od minionego roku także na Litwie. "Obok rozwijania relacji bilateralnych z Francją i Niemcami, chcemy także odnowienia współpracy z obydwoma państwami w ramach Trójkąta Weimarskiego" - oświadczył.

Szef MSZ zwracał uwagę, że ważnym elementem procesu integracji europejskiej jest rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka - mówił minister. Dodał, że Polska aktywnie wspiera integrację europejską państw Bałkanów Zachodnich.

Czaputowicz podkreślił, że jednym z fundamentów działań dyplomacji jest ochrona praw Polaków. Powiedział to w kontekście działań polskich dyplomatów w Norwegii na rzecz ochrony rodzicielskich praw obywateli polskich i praw samych dzieci.

Zwrócił też uwagę, że intensyfikacja emigracji Polaków nie leży w polskim interesie narodowym i jej inspirowanie nie jest zamiarem rządu. "Wzrost gospodarczy Polski, poprawa poziomu życia jej obywateli i spadek bezrobocia mają szanse skłonić wielu Polaków do powrotu do kraju. Liczymy na to i namawiamy do tego" - dodał szef MSZ.

Czaputowicz podkreślił też wagę Polonii i konieczność prowadzenia polityki z jej udziałem. Zapowiedział rozwijanie sieci Polonijnych Rad Konsultacyjnych przy polskich placówkach za granicą i wspieranie organizacji polonijnych, polskich mediów i szkolnictwa, będących kustoszami kultury i tradycji narodowej. Jak podkreślił, to ostatnie zadanie ma szczególną wagę w odniesieniu do naszych rodaków na Wschodzie. Jak zaznaczył, np. kwestie szkolnictwa są poruszane ze stroną białoruską podczas wszystkich rozmów bilateralnych.

Szef MSZ podkreślił, że z inicjatywy parlamentu i "przy poparciu przytłaczającej większości" posłów, znowelizowano ustawę o służbie zagranicznej, czego skutkiem jest usunięcie z tej służby osób związanych ze służbami specjalnymi PRL. Jak mówił, musimy także dysponować odpowiednią reprezentacją dyplomatyczną. "W ostatnich trzech latach otworzyliśmy ponownie placówki w Panamie, Tanzanii, Senegalu i na Filipinach. Utworzyliśmy konsulaty w Houston, Belfaście oraz Instytut Polski w Tbilisi" - podkreślił.

Szef MSZ dodał, że "polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną" a "rolą ministra spraw zagranicznych jest zdobywanie dla niej ponadpartyjnego poparcia". "Ufam, że główne kierunki polityki zagranicznej - troska o bezpieczeństwo i rozwój państwa, poparcie dla budowy sprawnej, skutecznej i spójnej Unii Europejskiej, posiadającej silny mandat demokratyczny, współpraca regionalna w Europie Środkowej, wsparcie dla niepodległości i integralności terytorialnej naszych sąsiadów, to sprawy, które nas ponadpartyjnie łączą" - powiedział Czaputowicz.

« 2 3 4 5 6 »
 • Dremor
  14.03.2019 14:06
  "Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne"

  Amerykanie zapowiedzieli, że Fort Trump nie powstanie, że nie jest przewidywane zwiększenie obecności żołnierzy USA na terenie Polski, Trump dodatkowo zapowiedział nowy model finansowania baz "100+50", czyli to kraj goszczący żołnierzy ma ponosić 100% kosztów, plus dodatkowe 50% przeznaczać na lokalne programy, a dodatkowo zapowiedziano zwiększenie obecności wojsk USA w Niemczech.
  Jak na razie nie widać żadnej możliwości, by "rdzeniem" obecności wojsk USA przestały być Niemcy, Ameryka nie ma żadnego interesu, by przenosić o kilka kilometrów na wschód istniejące bazy, lotniska, czy wojskowe ośrodki medyczne, a Polska nie ma wystarczających środków, by takie przedsięwzięcie sfinansować.
  doceń 4
 • Bodo Altmann
  14.03.2019 16:39
  Skora pan Czaputowicz stwierdził że najważniejszym sąsiadem i partnerem w UE są Niemcy to chyba było to jego ostatnie expose jako ministra spraw zagranicznych. Co na to twardy elektorat? czyżby wojna z unią została zawieszona na okres wyborów do europejskiego parlamentu.
  doceń 2
 • św Eufenia
  14.03.2019 17:13
  Premier jest świetny, a minister jakiś taki zwykły.
  doceń 0
 • św Eufenia
  14.03.2019 23:15
  W Polsce Niemców zazwyczaj się szanuje a czasem nawet docenia. Niemcy o polakach też mają coraz lepsze zdanie. Ale Niemcy nie mogą ograniczać suwerenności krajów i tylko z tym walczymy. Po co walczymy? Żeby Unia Europejska przetrwała a nie rozpadała się na naszych oczach co ma miejsce.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama