107,6 FM

3,5 tys. wniosków Mama 4+ w województwie śląskim

Na Śląsku najwięcej osób w całej Polsce stara się o to świadczenie. Wnioski wpływają od kobiet, ale jest też jeden wniosek złożony przez ojca. Do oddziałów ZUS w województwie śląskim wpłynęło 3,5 tys. wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Ile dostanie Mama4+?

Świadczenie nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1100 zł brutto. Oznacza to, że osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania świadczenia, nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty, może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1100 zł. Natomiast jeżeli wnioskodawca pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury, może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury. Przykład: matka wypracowała sobie emeryturę w kwocie 800 zł. W tym momencie rodzicielskie świadczenie uzupełniające może stanowić różnicę pomiędzy wysokością najniższej emerytury a pobieraną emeryturą, czyli 300 zł.

Konieczny wniosek

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane automatycznie. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek w ZUS (lub w KRUS). Wniosek o świadczenie mogą złożyć osoby, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nie mają wypracowanej emerytury lub renty w wysokości najniższej emerytury oraz niezbędnych środków utrzymania. Wniosek musi być uzupełniony przez akty urodzenia dzieci, numery PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, oświadczenie o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia, inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane