107,6 FM

„To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła”

„Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – powiedział prymas Polski Wojciech Polak, odnosząc się do wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Prymas wziął udział w konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

"Musimy podjąć skuteczne środki, żeby temu przeciwdziałać. Podobnie z formacją stałą kapłanów już wyświęconych – na kursach formacyjnych dla kapłanów pojawiają się działania podejmowane, żeby prewencja miała miejsce. Dane dziś opublikowane bardzo nam pomogą" – mówił prymas.

Zaznaczył, że istotą przeprowadzonej kwerendy jest świadomość tego, co Kościołowi zostało zgłoszone i z niepokojem patrzy się na wzrastającą tendencję. „Jednocześnie patrzymy na to, że jasne procedury i wzrost ujawnień sprzyjają oczyszczeniu” – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Podkreślił, że wszyscy biskupi zdecydowali się ujawnić informacje o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. "Możliwe, że z czasem okaże się, że tych danych będzie więcej" - dodał abp Polak.

Przywołał również inicjatywę świeckich „Zranieni w Kościele”, czyli telefon wsparcia skierowany do osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele. Została powołana do życia wspólnie przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundację Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

Prymas, odnosząc się do danych wskazujących, że postępowaniem kanonicznym objęto 95% przypadków zaznaczył, że trzeba zbadać powody zaniedbania pozostałych 5%, „czy nie zamiatano pod dywan”.

Wskazując na zmiany prawa państwowego i obowiązek zgłaszania kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci, wyraził nadzieję, że liczba zgłoszeń takich przypadków do organów kościelnych i prokuratury będzie się pokrywała. Przywołując słowa papieża Franciszka powiedział, że nawet gdybyśmy mieli do czynienia tylko z jedną ofiarą wykorzystywania seksualnego, byłoby to za dużo.

- Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych, także we mnie jako przełożonego, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć – powiedział abp Polak.

Odwołując się do piątkowego nabożeństwa pokutnego, kiedy to celebrowano ekspiacyjną drogę krzyżową, zaznaczył, że „miało ono jeszcze raz dotknąć naszego serca i sumienia”. Wskazał, że biskupi mają doświadczenie spotkań z ofiarami wykorzystywania seksualnego. „Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – przyznał Prymas Polski.

« 1 »
 • tomaszl
  15.03.2019 10:55
  Tam gdzie nie ma autentycznej wiary, tam pojawią się wszelakie okropności świata ciemności. Wierzący ksiądz, wierzący świecki nie popełni czynów pedofilskich, nie dokona aborcji i nie ukradnie. Ale też nie rozbije małżeństwa, nie będzie cudzołożył, zabijał.
  Dziś jest doskonała (kolejna) okazja zapytać się o kondycję wiary katolików w tym osób duchownych. Ale takie pytanie będzie bardzie bolało, niż ten raport.
  doceń 6
 • Gosc
  15.03.2019 11:15
  Rozumiem, że "przepraszamy i błagamy o wybaczenie" w naszym kościele się nie usłyszy...
  doceń 56
 • Anda
  15.03.2019 11:32
  No rzeczywiście, ale mi wstrząs - zważywszy na to, że w 2001 r. trzech biskupów pomocniczych poznańskich (w tym bp Jędraszewski - tak, tak...) podpisało wiernopoddańczy list w obronie "niesłusznie" atakowanego i "pomawianego" arcypasterza Juliusza. Naprawdę, trudno znaleźć ludzi bardziej niewiarygodnych niż członkowie episkopatu. I jeszcze na wszelki wypadek uwaga - udawanie, że to nieprawda i kasowanie takich wpisów jak ten jest tylko dowodem na brak szczerości ze strony ludzi mających władzę i wpływy w KK.
  doceń 63
 • Anda
  15.03.2019 11:33
  Próbowałam wrzucić link do rzeczonego listu, ale niestety - podobno jest tam niecenzuralne słowo i komentarz nie może być przyjęty. Zainteresowanych odsyłam do wpisu ks. Isakowicza na FB.
  doceń 43

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama