„To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła”

dodane 15.03.2019 07:13

KAI |

„Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – powiedział prymas Polski Wojciech Polak, odnosząc się do wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Prymas wziął udział w konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

"Musimy podjąć skuteczne środki, żeby temu przeciwdziałać. Podobnie z formacją stałą kapłanów już wyświęconych – na kursach formacyjnych dla kapłanów pojawiają się działania podejmowane, żeby prewencja miała miejsce. Dane dziś opublikowane bardzo nam pomogą" – mówił prymas.

Zaznaczył, że istotą przeprowadzonej kwerendy jest świadomość tego, co Kościołowi zostało zgłoszone i z niepokojem patrzy się na wzrastającą tendencję. „Jednocześnie patrzymy na to, że jasne procedury i wzrost ujawnień sprzyjają oczyszczeniu” – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Podkreślił, że wszyscy biskupi zdecydowali się ujawnić informacje o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. "Możliwe, że z czasem okaże się, że tych danych będzie więcej" - dodał abp Polak.

Przywołał również inicjatywę świeckich „Zranieni w Kościele”, czyli telefon wsparcia skierowany do osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele. Została powołana do życia wspólnie przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundację Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

Prymas, odnosząc się do danych wskazujących, że postępowaniem kanonicznym objęto 95% przypadków zaznaczył, że trzeba zbadać powody zaniedbania pozostałych 5%, „czy nie zamiatano pod dywan”.

Wskazując na zmiany prawa państwowego i obowiązek zgłaszania kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci, wyraził nadzieję, że liczba zgłoszeń takich przypadków do organów kościelnych i prokuratury będzie się pokrywała. Przywołując słowa papieża Franciszka powiedział, że nawet gdybyśmy mieli do czynienia tylko z jedną ofiarą wykorzystywania seksualnego, byłoby to za dużo.

- Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych, także we mnie jako przełożonego, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć – powiedział abp Polak.

Odwołując się do piątkowego nabożeństwa pokutnego, kiedy to celebrowano ekspiacyjną drogę krzyżową, zaznaczył, że „miało ono jeszcze raz dotknąć naszego serca i sumienia”. Wskazał, że biskupi mają doświadczenie spotkań z ofiarami wykorzystywania seksualnego. „Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – przyznał Prymas Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PRYMAS POLSKI ABP WOJCIECH POLAK , WYKORZYSTYWANIE SEKSUALNE DZIECI

Przeczytaj komentarze | 21 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 tomaszl 16.03.2019 14:38
Niezalogowany użytkownik Podpowiadam:
"a nam wierzącym w BOGA chodzi o czystość, prawdę oraz przejrzystość tych którzy BOGA mają reprezentować na ziemi."
A wiarę, Dekalog i religię przekazują np. rodzice, rodzeństwo, znajomi, czyli każdy z nas. Co więcej, to co my, świeccy katolicy czynimy jako świadectwo naszej wiary jest ważniejsze niż to co robią księża. Wymaganie czegoś od innych i winienie innych nie jest dobrym świadectwem wiary
Plusów: 56 Gosc 15.03.2019 15:25
Niezalogowany użytkownik Czy ty naprawdę porównujesz dzieci, które zostały wykorzystane seksualnie przez księży z dziećmi, których rodzice się rozwodzą?! Nie, absolutnie nie jest do to siebie podobne, wykorzystywanie seksualne jest przeżyciem, z którym znacznie trudniej jest sobie poradzić. Przerażający jest fakt, że komuś to trzeba tłumaczyć.
Plusów: 16 tomaszl 15.03.2019 14:40
Niezalogowany użytkownik Problem w Polsce jest poważny - zamiast zbudować solidną nowoczesną naukę o seksualności człowieka mamy falę protestów przeciw jakieś, może kalekiej i niedoskonałej formy takiej nauki.
Swoista współczesna pruderia niestety niesie żniwo pedofilii i to nie tyle w kościołach, ale w rodzinach.
Plusów: 1 tomaszl 15.03.2019 14:37
Niezalogowany użytkownik Czy trauma burzliwego rozwodu rodziców nie jest podobna do tej, wynikającej z wykorzystania seksualnego?
Czy trauma po aborcji nie jest gorsza od wykorzystania seksualnego?

wszystkie komentarze >