107,6 FM

Katowice: A jednak plac Kaczyńskich

Jest ostateczna decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego: pl. Szewczyka przed dworcem w Katowicach zmieni nazwę na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał zarządzenie wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, zmieniające nazwę pl. Wilhelma Szewczyka w centrum Katowic na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich. W ten sposób uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i zakończył spór o dekomunizację tego miejsca.

13 grudnia 2017 r. wojewoda śląski, zgodnie z Ustawą o zakazie propagowania komunizmu, ogłosił decyzję o zmianie nazwy placu przed Galerią Katowicką. W tym samym zarządzeniu zastępczym zmienił nazwy także innych ulic, ronda i placu w regionie, które upamiętniały ustrój komunistyczny.

Z decyzją wojewody śląskiego nie zgadzał się m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa. Petycję przeciwko zmianie nazwy placu podpisało także prawie 7 tys. osób. Rada Miejska zdecydowała o skierowaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargi na decyzję wojewody. W maju 2018 r. WSA uchylił zarządzenie wojewody.

Wojewoda śląski złożył w związku z tym wyrokiem skargę kasacyjną do NSA. Podkreślił, że opinia Instytutu Pamięci Narodowej zawiera jednoznaczne stwierdzenie, że nazwisko W. Szewczyka podlega ustawie dekomunizacyjnej. "Głównym polem jego aktywności w przestrzeni publicznej była działalność polityczna oraz podporządkowana jej propagandowa działalność w mediach" - czytamy w skardze kasacyjnej.

Wyrok NSA oznacza, że zarządzenie wojewody śląskiego się uprawomocniło, a nazwa katowickiego placu należeć będzie odtąd do śp. pary prezydenckiej.

Wilhelm Szewczyk był zdolnym literatem. Był także działaczem partii komunistycznej i członkiem wojewódzkich władz PZPR w Katowicach. Przez ponad 20 lat zasiadał w Sejmie PRL. W swoich tekstach ideologicznie bronił systemu komunistycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mateo
  21.03.2019 11:18
  Czy w kwestiach nazw ulic i placów nie powinna decydować po prostu miejscowa społeczność? Po co rząd centralny w Warszawie zajmuje się nazwą placu w Katowicach? Tym bardziej nazwą nadaną w 1995 r. Katowiczanie niech decydują. Jeżeli w 1995 r. zdecydowali się na p. Szewczyka to ich sprawa.
  doceń 8
 • mateo
  21.03.2019 11:19
  Nigdy bym nie pomyślał, że plac Wilhelma Szewczyka propaguje komunizm. Ile osób zostało zmieniło poglądy wskutek nazwy tego placu albo zmieniło swój stosunek do komunizmu i uznało, że nie był to jednak reżim totalitarny?
 • mateo
  21.03.2019 11:21
  art. 166 ust. 1 Konstytucji mówi "Zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne."
  doceń 2
 • Andrzej Skulski
  23.03.2019 18:46
  Przecież można wszystkie ulice i place nazwać Marii, Lecha i Jarosława Kaczyńskich z dodatkiem numeru porządkowego. Po jakimś przewrocie społecznym można te postacie zmienić na inne ale numer porządkowy zostanie ten sam. Nawet Katowice były już Stalinogrodem ile to ulic i placów Stalina było? i co za problem jak w przyszłości się je nazwie TrumpCity albo Putinogród.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama