107,6 FM

Pełna inwigilacja całego narodu

Już w przyszłym roku życie 1,4 mld Chińczyków ma być pod pełną kontrolą państwa. Za zachowania pożądane będą nagradzani, za niepożądane karani.

Orwellowski "Wielki Brat", który kontroluje życie całego społeczeństwa to nie tylko iluzja literacka, ale rzeczywistość najludniejszego państwa świata. Chiński System Oceny Obywateli pełną parą ma funkcjonować od przyszłego roku, ale już teraz działa w ograniczonym stopniu. Są już pierwsi ukarani za niepożądane przez państwo zachowania. I jest ich wcale niemało. 23 miliony Chińczyków zostało pozbawionych prawa swobodnego podróżowania, a 5 milionów nie może nawet kupić biletu kolejowego. 

Jak działa chiński system pełnej inwigilacji? Państwowy system będzie zbierał informacje z inteligentnego monitoringu rozpoznającego twarze, z internetu, telefonów czy kart kredytowych. System Oceny Obywateli ma dostęp do wizerunków, odcisków palców, nagrań głosu czy kodów DNA. Chińczycy już od przyszłego roku będą poddani pełnej inwigilacji. Zebrane dane będą analizowane komputerowo i na ich podstawie wydawana będzie ocena poglądów i zachowań obywateli. Nie w celu wyciągnięcia wniosków socjologicznych, ale po to, by indywidualnie oceniać konkretnych ludzi. Wszystkich. A następnie karać tych, którzy nie spełniają oczekiwań państwa.

Brzmi abstrakcyjnie? To rzeczywistość. Jak na razie chińska. Więcej o Systemie przeczytasz w tekście Tomasza Rożka "Kij i marchewka" w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" - w wydaniu papierowym i w e-wydaniu:

« 1 »
 • Gość
  22.03.2019 10:06
  Znów klikogenny tytuł.
  doceń 5
 • TYLKO PARTIA SZCZĘŚĆBOŻE
  22.03.2019 11:50
  Nie klikogenny tytuł. Po wprowadzeniu przez PiS w Polsce obowiązkowej rejestracji telefonów nie ma innej opcji by nie zakończyło się totalną inwigilacją i cenzurą która jest możliwa technicznie w każdej chwili. A w grupie dzielącej role (od skrajnej prawicy po skrajną lewicę przez wszystko) w przedstawieniu politycznym przeciwnicy totalnej inwigilacji bezwładnie będą wypierani lub sami będą się zmieniać, nie ma innej opcji. Obawiam się, że nie pomoże nawet partia Szczęść Boże:).
 • Lu
  22.03.2019 11:52
  Chiny to taka Korea Północna light. Szybko rozwijająca się gospodarka tylko częściowo maskuje zamordyzm.
  doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama