107,6 FM

Polska prawdopodobnie nie wpuści negacjonisty

Brytyjski negacjonista Holokaustu David Irving prawdopodobnie nie będzie mógł wjechać na teren Polski w związku z tym, że prezentowane przez niego opinie są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa - poinformował w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji został zapytany o stanowisko rządu w związku z planami przyjazdu do Polski brytyjskiego historyka, negacjonisty Holokaustu Davida Irvinga na piątkowej konferencji prasowej.

Czaputowicz podkreślił, że "idee oraz opinie" prezentowane przez Irvinga są niedopuszczalne z punktu widzenia polskiego prawa. "W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce. Taka będzie decyzja naszego rządu, już podjęliśmy pewne kroki w tej kwestii" - poinformował szef MSZ.

Wcześniej o niezezwalanie na przyjazd brytyjskiego negacjonisty zaapelował do władz Polski minister ds. diaspory i oświaty Izraela Naftali Bennett. Irving planował odbyć we wrześniu dziewięciodniową podróż po Polsce.

Irving o wyjeździe do Polski informuje na swojej stronie internetowej. Udział w podróży z nim kosztuje 3650 USD. Brytyjczyk planuje odwiedzić m.in. dawne niemieckie nazistowskie obozy zagłady w Treblince, Sobiborze, Bełżcu oraz Majdanku.

Irving jest autorem opinii, iż komory gazowe w Auschwitz to kłamstwo. W przeszłości sądy w Wielkiej Brytanii i Austrii uznały go za winnego negowania Holokaustu; w Austrii spędził za to 13 miesięcy w więzieniu.

« 1 »
 • Podaj CEGŁę
  22.03.2019 23:45
  To mamy w końcu w Polsce wolność słowa, czy jej nie mamy?
  doceń 4
 • GOŚĆ
  23.03.2019 08:37
  Ale Polokaust można negować, 200tyś ofiar KL Warschau, pomijać, redukować wielokrotnie pomordowanych Polaków w KL Auschwitz i innych obozach i mówić że Polacy tam byli jedynie „więzieni” a tylko Żydzi mordowani. Można oczerniać Polaków, ofiary tej wojny robić z nich katów nawet większych od Niemców, pomawiać o zbrodnie których nie popełnili (np. Jedwabne) i to jest zgodne z prawem, nawet specjalnie prawo się zmienia by umożliwić takie szkalowanie, rozdaje się ordery Orła Białego. Za szkalowanie Polski i Polaków nie ma zakazu wjazdu są za to środki na taką działalność „naukową” z naszych podatków.
  doceń 3
 • Gość
  23.03.2019 09:38
  Nie łatwiej byłoby tego Pana zaprosić do Polski i go oprowadzić? Pół godziny w Auschwitz otworzyłoby mu oczy...
  doceń 3
 • podaj nick
  25.03.2019 08:34
  co to kogo obchodzi co ma do powiedzenia jakaś tam diaspora, trzeba mieć tupet
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama