107,6 FM

Marek Gróbarczyk: Ogłaszam program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży"

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił nowy program - program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży".

Po ponad 10 miesiącach i 33 tys. mil morskich rejsu dookoła świata "Dar Młodzieży" wrócił do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Darowi Młodzieży" podczas wpływania do Nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym 4 jednostki Marynarki Wojennej - okręty ORP "Piorun" i ORP "Grom" oraz dwie łodzie hybrydowe.

W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki brali udział m.in. minister Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.

- To trzecia wielka wyprawa polskiego żaglowca. To był trudny rejs, trzeba było się zmierzyć z własnymi słabościami, szukać zaufania wśród załogantów. Jesteście dzisiaj nową falą ludzi morza. Przywiązujemy do morza ogromną wagę. Popłynęliście, by powiedzieć światu, że Polska jest morska i morską pozostanie - mówił minister Gróbarczyk. - W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program - program budowy nowego żaglowca, który zastąpi "Dar Młodzieży". I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. I chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli.

W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama