107,6 FM

Obraz Matki Bożej Piekarskiej młodszy niż przypuszczano?

Obraz Matki Bożej Piekarskiej jest prawdopodobnie o 100 lat młodszy niż dotąd sądzono - twierdzą naukowcy.

Obraz Matki Bożej Piekarskiej młodszy niż przypuszczano?   Katowice, 10.05.2012. Obraz Matki Bożej Piekarskiej Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Naukowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przeprowadzili badania, które dowodzą, że obraz datuje się prawdopodobnie na 1 maja 1795 roku - mówi dr hab. Anna Sękowska z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w krakowskim ASP.

Dr Piotr Łopatkiewicz historyk sztuki tłumaczy, że choć na ostateczne wyniki badań trzeba jeszcze poczekać, to już teraz widać wyraźnie, że obraz nie ma cech malowidła z XVII wieku. Świadczy o tym m.in. zmieniona formuła ikonograficzna, inna stylistyka draperii, biała szata dzieciątka, czy inny układ dłoni Maryi i Dzieciątka. Dr Łopatkiewicz dodaje, że możliwość nowego datowania obrazu piekarskiego, w żadnym razie nie wpływa na znaczenie, jakie Piekarskie Wzgórze ma dla wiernych.

 Badacze podkreślają, że dla obrazu ważna byłaby decyzja o jego konserwacji. Wówczas kolory stałyby się bardziej wyraziste i obraz nabrałby nowego blasku i estetyki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy