107,6 FM

Premier Mateusz Morawiecki: Program 500 plus jest propaństwowy

Program "Rodzina 500 plus" jest nie tylko programem prorodzinnym - który przebudował życie wielu rodzin - ale też propaństwowym programem dla przyszłości; stworzyliśmy przestrzeń dla rozwoju całego kraju - mówił w niedzielę w Puławach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wziął udział w odbywającym się w Puławach pikniku rodzinnym z okazji 3-lecia programu "Rodzina 500 plus". Morawiecki podkreślił, że rząd - przygotowując ten program - chciał, żeby "wszystkie dzieci, młodsza młodzież, młodzież, miały jak najwięcej możliwości".

"Program 500 plus jest nie tylko programem prorodzinnym, ale też propaństwowym. Państwo polskie, które odkłada na bok rodziny, to nie jest państwo z sercem, a my budujemy państwo z sercem, państwo dla wszystkich rodzin" - zaznaczył premier.

Morawiecki wskazał, że program "Rodzina 500 plus" jest programem dla przyszłości, "który zupełnie przebudował życie wielu rodzin". "Wraz z tym programem Polska zmienia się nie do poznania (...). Jestem przekonany, że stworzyliśmy nową przestrzeń dla rozwoju całego naszego kraju, wszystkich dzieci i całej młodzieży" - mówił szef rządu.

Premier ocenił, że rozszerzenie tego programu o wprowadzenie świadczenia 500 plus od pierwszego dziecka pokazuje m.in., że rząd "daje pełne zaufanie w ręce rodziców". "Ufamy rodzinom, ufamy rodzicom. To pokazuje stosunek państwa do rodzin. Chcemy, żeby on był jak najbardziej partnerski i taki jest" - dodał. Podziękował rodzinom za mądre wykorzystanie środków.

Morawiecki zapewnił, że rząd nie odejdzie od programu "Rodzina 500 plus" i nie będzie go zmieniał. "My będziemy na tym fundamencie szli w przyszłość, bo przyszłością Polski są nasze dzieci, nasza młodzież, rozwój kraju" - podkreślił premier.

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podała, że do tej pory z budżetu państwa na program "Rodzina 500 plus" przeznaczono 67 mld zł; ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. "To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić" - podkreśliła.

"Pamiętam jak ten program raczkował, stawał na nogi, osiągał swoje efekty. Dzisiaj widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce" - powiedziała Rafalska.

Zaznaczyła, że 1 lipca tego roku wszystkie dzieci do 18 roku życia objęte będą świadczeniem 500 plus. Minister podkreśliła, że rząd PiS przeznaczył na politykę prorodzinną więcej niż jakikolwiek rząd do tej pory.

"Cieszymy się, że nasz program nie tylko poprawia jakość życia, poprawia bezpieczeństwo materialne polskich rodzin, eliminuje nierówności społeczne, ale tak naprawdę realizuje wasze marzenia" - mówiła do przybyłych na piknik rodziców i dzieci. Podkreśliła, że silna rodzina to fundament silnego, mocnego państwa. Zaznaczyła, że inwestycja w rodziny "to jest nasza najlepsza inwestycja społeczna". Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu.

Posłanka PiS z Lubelszczyzny Elżbieta Kruk podkreśliła, że społeczne programy typu "Rodzina 500 Plus" są szczególnie ważne dla województw słabszych ekonomicznie, leżących w Polsce wschodniej. "To u nas na Lubelszczyźnie, na Podlasiu, Podkarpaciu, większy procent dzieci korzysta z tego programu, niż średnio w Polsce. Cieszymy się, że ten program pokazał efekty, które zaprzeczyły wszystkim krytykom tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że jest tak rozwojowy i od lipca będzie służył wszystkim dzieciom" - powiedziała Kruk.

Premier i minister Rafalska wraz z dziećmi zdmuchnęli świeczki na torcie przygotowanym z okazji jubileuszu programu "Rodzina 500 Plus". Wszyscy częstowali się tortem. Potem premier rozmawiał z dziećmi, które bawiły się na festynie, robił sobie z nimi zdjęcia, rozdawał autografy.

Program "Rodzina 500 plus" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Zgodnie z projektem zmian w programie, od 1 lipca 2019 roku "500 plus" będzie również przyznawane na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny.

« 1 »
 • Dremor
  31.03.2019 20:52
  Zauważalne jest, że premier i rząd przestali już nazywać program 500+ "prodemograficznym". Sukcesywnie rodzi się mniej dzieci, mimo wydawanych miliardów.
  doceń 16
 • podajnik
  01.04.2019 08:07
  Każde z państw Unii redystrybuuje środki. Najlepsza od miliona lat sytuacja budżetowa Polski pozwala redystrybuować z najmniejszą szkodą dla obywateli. Dla przypomnienia:
  Rok 2018 dlug wzrósl o 0,5% PKB czyli 10 mld zl.
  Rok 2017 dlug wzrósl o 1,3% PKB czyli 25 mld zl.
  Rok 2016 dlug wzrósl o 2,5% PKB czyli 46 mld zl.
  Rok 2015 dlug wzrósl o 2,6% PKB czyli 42 mld zl.
  Rok 2014 dlug wzrósl o 3,4% PKB czyli 29 mld zl.
  Rok 2013 dlug wzrósl o 4,1% PKB czyli 42 mld zl.
  Rok 2012 dlug wzrósl o 3,7% PKB czyli 30 mld zl.
  Rok 2011 dlug wzrósl o 4,8% PKB czyli 25 mld zl.
  Rok 2010 dlug wzrósl o 7,8% PKB czyli 44 mld zl.
 • propaństwowiec
  01.04.2019 09:52
  Sprzeczność interesów PL z zachodnimi sąsiadami staje się coraz bardziej widoczna, a walka przybiera coraz ostrzejsze formy. ONI nie chcą konkurencji naszych portów, stoczni, lotnisk, ciężarówek, firm z nowoczesną technologią i własnymi projektami. To nawet zrozumiałe. Mieliśmy być tanią montownią za głodowe stawki i rynkiem zbytu na niechodliwe towary, po to nas do swojego ekskluzywnego klubu przyjmowali. W tym kontekście zrozumiała jest też postawa Targowicji, ewidentnie realizującej ICH interesy w zamian za otrzymywany bez umysłowego czy innego wysiłku jurgielt. Wystarczy być i głosować jak każą, a otrzyma się wygodne posadki i gwarancję nietykalności w grabieniu własnego kraju. Tsue zawsze pomoże i skrzydłami osłoni. To też jest zrozumiałe. Niezrozumiałe jest, jak chce się wygrać wybory jawnie oszukując ludzi, głosując przeciw ich woli, i plotąc obraźliwe dla ich godności i inteligencji oraz poczucia logiki androny, godne chyba tylko Piekarskiego na mękach. Wyjaśnienie może być tylko jedno. Wybory mają wygrane, bo znaleźli sposób dający im tę pewność. Nie ważne jak ludzie głosują, lecz kto liczy głosy. W Plusach PiS, i to na pierwszym miejscu, MUSI się znaleźć ŚCISŁE dopilnowanie przebiegu wyborów i liczenia głosów, udział w komisjach jak dotąd obsadzanych przez urzędników lokalnych układów władzy. Bez tego wszystkie inne posunięcia Piątki Plus NIE MAJĄ SENSU.
 • sting
  01.04.2019 11:24
  No i co my tu mamy. Władzę w Polsce przejął zakonspirowany w dobrze skrojonym garniturze liberał, bankster, zaufany De Tuska, realizujący bez oglądania się na ludzi odwieczne postulaty PeO. Gra dobrego policjanta, ale dla lepszego uwiarygodnienia tego agenta jest jeszcze zły POlicjant, arogant i harcownik, niby to zaciekle zwalczający tego pierwszego w interesie uciskanych przez niby pisowską dyktaturę. Całkiem zgrabna piętrowa prowokacja, przed którą trudno się ogłupionemu narodowi obronić. A trzeba być pryncypialnym. Żadnej kasy od prowokatorów, niech sobie ją dzielą po staremu ze swoimi kolesiami!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama