107,6 FM

Profesor Hadyna ma swój gabinet w Koszęcinie

W siedzibie zespołu "Śląsk" w Koszęcinie od dziś można zwiedzać gabinet założyciela i wieloletniego dyrektora zespołu, prof. Stanisława Hadyny.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Hadyny - wszechstronnego twórcy: kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zgodnie z ubiegłoroczną uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, 2019 r. obchodzony jest w regionie jako Rok Stanisława Hadyny.

W siedzibie zespołu w Koszęcinie zaaranżowano gabinet przypominający postać twórcy i patrona zespołu, prof. Stanisława Hadyny. Oficjalnie otwarto go w ubiegły piątek w obecności marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego i dyrektora "Śląska" Zbigniewa Cierniaka. Sala ta, która na co dzień wykorzystywana do nauki śpiewu solowego, od dziś została udostępniona do zwiedzania.

W gabinecie upamiętniającym postać profesora przygotowano ekspozycję oryginalnych mebli, fotografii i pamiątek. Wśród nich są tak osobiste przedmioty jak słynna furażerka, okulary i fajka, a nawet opakowanie jego ulubionego tytoniu.

Najważniejszym elementem gabinetu są natomiast meble przekazane przez Szkołę Podstawową nr 25 w Chorzowie-Maciejkowicach ze zlikwidowanej Sali Pamięci patrona szkoły - Stanisława Hadyny.

To biurko, dwa kredensy oraz półki na książki, pochodzące z jego krakowskiego mieszkania. Meble zostały odrestaurowane i odpowiednio wyeksponowane.

Wyposażenie gabinetu uzupełnia stojąca lampa oraz maszyna do pisania, należące niegdyś do patrona zespołu. W sali oraz w prowadzącym do niej korytarzu wyeksponowano również pamiątki związane ze Stanisławem Hadyną, m.in. medal Polonia Restituta, Medal Światowej Rady Pokoju oraz inne odznaczenia, dyplomy honorowe, nagrody i statuetki. Ściany zdobią reprodukcje fotografii z archiwum zespołu.

Gratką dla zwiedzających będzie przechowywany w specjalnym batutniku, pamiątkowy zapis nutowy pieśni "Helokanie", sporządzony przez Józefa Tkocza, a wręczony Stanisławowi Hadynie z okazji 15-lecia zespołu.

Na ścianach gabinetu umieszczono wielkie, oryginalne zdjęcie profesora z zespołem z pierwszego wyjazdu za "żelazną kurtynę" - do Belgii w 1956 r. Jest też wykonany w 1979 r. przez Zofię Pruchnicką gobelin - podarunek dla zespołu, który przez wiele lat witał gości w hallu głównym jego siedziby.

Stylizowany gabinet profesora Hadyny nadal będzie służył artystom zespołu "Śląsk" jako sala dydaktyczna. Można go już zwiedzać podczas wycieczek do siedziby zespołu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama