107,6 FM

Powstania Śląskie na deskach teatru

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach ogłosił otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi. Zwycięzca, prócz nagrody pieniężnej, będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na scenie teatru w 2021 roku.

W tym roku mija 100 lat od wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W Katowicach zainaugurowano obchody 100. rocznicy tych tragicznych dla Śląska dni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach włącza się w obchody rocznicowe. Z tej okazji ogłosił konkurs na sztukę o Powstaniach Śląskich. - To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna - wyjaśnia Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego, który zasiądzie w jury konkursu. - Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało.

- To opowieść o pewnym marzeniu - mówi dyrektor teatru Robert Talarczyk. - Było w tym coś magicznego, że pragmatyczni Ślązacy nagle postanawiają zrobić coś w pewien sposób absurdalnego, bo nie wiadomo, jak długo to nowe państwo będzie istnieć.

Prace na konkurs można nadsyłać do 15 września, rozstrzygnięcie planowane jest na grudzień 2019 roku. Zwycięzca otrzyma w nagrodę 10 tys. zł i będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na scenie teatru w 2021 roku.

Trzy powstania śląskie, czyli konflikty zbrojne na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską a niemiecką, miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921, w okresie formowania się państwa polskiego po I wojnie światowej.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Zarzewiem walk była tragedia na kopalni w Mysłowicach, gdzie niemiecka policja otworzyła ogień do górników i ich rodzin domagających się wypłaty wynagrodzenia. Zabitych zostało 10 osób, w tym dwie kobiety i dziecko.

Powstanie trwało siedem dni i zostało krwawo stłumione. 24 sierpnia główny komendant, porucznik Alfons Zgrzebniok, by zapobiec dalszej masakrze, wydał rozkaz zaprzestania walk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama