107,6 FM

Rada społeczna prosi o roztropne porozumienie

Apel Rady ds. Społecznych przy abp. Wiktorze Skworcu, metropolicie katowickim, w związku z planowaną akcją strajkową nauczycieli.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre grupy zawodowe - jak np. strażacy, policjanci, lekarze czy nauczyciele - tworzą środowiska, których praca jest jednocześnie szczególną służbą drugiemu człowiekowi. W ich przypadku strajk jest moralnie dopuszczalny pod warunkiem, że jego negatywne skutki będą jak najmniejsze, a powody są oparte na racjonalnych przesłankach. Na pewno protesty mobilizują rządzących do wdrażania bardziej aktywnego programu poprawy warunków pracy i wynagrodzenia za nią, niemniej jednak dobro uczniów, podobnie jak dobro chorych, poszkodowanych przemocą czy w wyniku klęsk żywiołowych - jest priorytetem.

W związku z planowaną akcją strajkową nauczycieli oraz tymczasowym zawieszeniem rozmów zmierzających do zażegnania sporu, wobec stosowania w sporze strajku głodowego oraz nadmiernej presji politycznej, jako członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim, a jednocześnie w przeważającej części rodzice i dziadkowie, zwracamy się z apelem do wszystkich mających wpływ na dalszy rozwój sytuacji o roztropne i odpowiedzialne porozumienie, o kierowanie się wymaganiami moralnymi prawego sumienia podczas prowadzonych negocjacji oraz o wzgląd na dobro wspólne. Jest to także okazja do dania młodemu pokoleniu przykładu wychowawczego, jak należy rozwiązywać konflikty w dialogu, ładzie i społecznym pokoju.

Wszystkich wierzących, duchownych i świeckich, prosimy o modlitwę w tej intencji. Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, wyjednaj nam Ducha mądrości i roztropności, męstwa i umiejętności, dobrej rady, pobożności i Bożej bojaźni.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim

Katowice, 4 kwietnia 2019

Obecnie Rada Społeczna liczy 10 członków. W jej skład wchodzą:

Andrzej Grajewski, historyk, politolog, dziennikarz,

Ryszard Kopiec, architekt,

Elżbieta Kortyczko, lekarz neonatolog, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich,

Tomasz Kurpas, prawnik, adwokat,

Krzysztof Józef Mikuła, prawnik, polityk,

Anna Musialik-Chmiel, dziennikarz, wykładowca akademicki,

Marek Staszek, przedsiębiorca, menager,

Ilona Świerad, psycholog, pedagog, działaczka społeczna, Dama Zakonu Kawalerów Maltańskich,

Piotr Uszok, samorządowiec, były prezydent Katowic,

ks. Arkadiusz Wuwer, wykładowca w Wydziale Teologicznym UŚ".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • AS
    08.04.2019 18:11
    Takie te wszystkie stanowiska niewyraźne. Może warto zacytować tu wypowiedź ostatniego z wielkich prymasów kard. Józefa Glempa o strajku nauczycieli z 1993 r.: "Czy nauczyciele zamykający szkoły i opuszczający uczniów mogą nauczyć miłości ojczyzny? Czy nauczyciele mogą spokojnie uczyć historii Polski i przerabiać dzieła wieszczów, gdy jednocześnie podpisują się pod zdaniem: tylko teraz, przed maturami, możemy wymusić podwyżki płac?"
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama