107,6 FM

"Rozpoczyna się największy od 1993 roku strajk w oświacie"

Od godziny 8. rano w poniedziałek rozpoczyna się największy od 1993 roku strajk w oświacie; wiemy, że stanęły już te placówki, które rozpoczynają pracę o wcześniejszych godzinach - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że związkowcy mają sygnały o interwencji policji; będą to sprawdzać.

"Dziś od godziny 8,. rozpoczyna się największy od 1993 roku strajk w oświacie. I pytanie, co na to strona rządowa. Jesteśmy gotowi do rozmów. Jesteśmy gotowi do próby przekonania rządu, że ten strajk nie ma tylko podłoża ekonomicznego, ale to jest strajk także w obronie jakości edukacyjnych, które niestety ostatnie lata zniszczyły. Aczkolwiek od strony formalnej strajk nie może być tak szeroko artykułowany, więc mówimy tylko kwestiach płacowych - powiedział w poniedziałek w TVN24 Broniarz.

Jak dodał, od 8. rozpocznie się strajk w większości szkół, placówek. "Te szkoły, które zaczynają wcześniej (przed 8.00 rano), przedszkola - już mamy sygnały z kraju, że stanęły te placówki. Są też sygnały niepokojące, ale będziemy je sprawdzać, że policja interweniowała, że niektórzy wykorzystując swoje legitymacje służbowe, próbują zastraszyć nauczycieli. Będziemy je weryfikować, będziemy je sprawdzać" - podkreślił Broniarz. Poinformował, że te sygnały były z rejonu podwarszawskiego.

Broniarz podkreślił, że celem związkowców "nie było i nie jest stresowanie dodatkowo młodzieży". "Przepraszam rodziców, za tę sytuację, ale jednocześnie uznając, że to jest strajk w interesie polskiej szkoły, w interesie uczniów, proszę o to, żeby zrozumieli, że kontynuowanie tej sytuacji w polskiej szkole obróci się per saldo przeciwko dziecku" - zaznaczył szef ZNP.

Doda, że propozycje rządowe, które w piątek napłynęły były "absolutnie nie do zaakceptowania". "Nie z powodu (podwyższenia) pensum. Były nie do zaakceptowania, dlatego, że one niszczą małe szkoły, w środowisku wiejskim, niszczą edukacje wczesnoszkolną" - tłumaczył.

NSZZ "Solidarność" przyjęła w niedzielę propozycję rządu. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzuciły ją.

Broniarz przekazał, że wersja, która została podpisana przez nauczycielską Solidarność jest wersją, którą związkowcy otrzymali 25 marca. "Ta data ma znaczenie dlatego, że to było pierwsze spotkanie ze stroną rządową od 4 marca, od momentu, kiedy związek ogłosił datę strajku. Pytanie, co robił rząd przez te trzy tygodnie? Dlaczego te kwestie zbagatelizował, bo to pytanie pojawia się także w kontekście egzaminów" - przekazał szef ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych w styczniu rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. W ich ramach przeprowadziły referenda strajkowe.

Według ZNP z informacji zgromadzonych do czwartku rano wynika, że w strajku zamierza wziąć udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju. Największy odsetek szkół i przedszkoli deklaruje przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim - 91 proc., łódzkim - 87 proc., zachodniopomorskim - 85 proc. wielkopolskim - 84 proc., świętokrzyskim i śląskim - po 82 proc., warmińsko-mazurskim i dolnośląskim - po 81 proc.

Z danych ZNP wynika, że w 92,04 proc. szkół i przedszkoli - z tych, w których odbyły się referenda - pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.

MEN podawało w ubiegłym tygodniu, że według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe, wynosi 58,7 proc. Według Państwowej Inspekcji Pracy spory zbiorowe prowadzi 42,76 proc. placówek.

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

« 1 »
 • antytrol
  08.04.2019 12:54
  ...KODomici sie sami zaorali i wyroslo z tego ..ZNP... Wyrzucic lewactwo , lgbt … i ich dyrektorow ze szkol … i to natychmiast a jutro strajku juz nie bedzie..
  doceń 10
 • Katolik k
  08.04.2019 13:24
  ale krzyk.A ja jestem za nauczycielami.Walczcie o swoje.Nalezy sie wam to za wasza ciezka prace.Tym bardziej,ze podobno pieniadze sa.Poki sa.
 • harry b.
  08.04.2019 13:56
  Z jasno określonym politycznym celem i premedytacją zadano cios rządowi w tzw. miękkie podbrzusze, które on niestety posiada. To nieumiejętność stanowczego, a jak trzeba brutalnego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Tak jakby nie miał on pełnej legitymacji do SPRAWOWANIA WŁADZY. Którą w pełni posiada, bo udzieliliśmy jej MY wyborcy w wolnych wyborach by ją w naszym imieniu sprawował. Władza nie może się opierać na apelach o dobrą wolę do przeciwników, zwłaszcza przeciwników totalnych. Komu wyobraźni nie staje, niech sobie przypomni jak z ulicznymi protestami i strajkami rozprawiała się poprzednia "ekipa". Wtedy Pan Broniarz nawet o czymś takim jak teraz nie śmiał sobie pomyśleć. Obecny rząd reagując tak nieporadnie, oczywiście biorąc pod uwagę histerię propagandy i presję zmanipulowanych ciał zagranicznych, tak i tak dostarcza tym przeciwnikom argumentów. Którym jednak prawdziwej władzy NIE WOLNO się nigdy poddawać.
  doceń 6
 • Jobea
  08.04.2019 14:14
  U nas w szkole w referendum było 80% na tak, a strajkuje faktycznie 3 nauczycieli. Statystycznie w szkole jest strajk ale szkoła funkcjonuje normalnie i wszystkie lekcje się odbywają.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama