107,6 FM

Anna Zalewska: Kilka tysięcy osób zgłosiło się do pomocy przy egzaminach

W tym momencie kilka tysięcy osób zgłosiło się już do pomocy przy przeprowadzaniu egzaminów gimnazjalnych - poinformowała we wtorek rano minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska przypomniała we wtorek rano w radiowej Jedynce, że "szanując wolę strajkujących do tego, by strajkować", rząd zmienił rozporządzenia w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i matur). Dają one możliwość powołania do zespołu nadzorującego przebieg egzaminów nauczyciela z innej szkoły, a także osoby mającej kwalifikacje pedagogiczne.

Wtorek - drugi dzień bezterminowego strajku nauczycieli

Zapytana o to, ile osób zgłosiło się w tym momencie do pomocy przy egzaminie gimnazjalnym, Zalewska odpowiedziała, że jest to "kilka tysięcy osób". Dodała przy tym, że wciąż można zgłaszać gotowość do pomocy przy przeprowadzaniu egzaminów. "Zapraszamy dzisiaj do godz. 24 wszystkich nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym do tego, by na wszelki wypadek zgłosili się do kuratorium" - powiedziała.

Minister edukacji dodała, że "wierzy głęboko" w to, że egzaminy uda się przeprowadzić. "Mamy sygnały dobre, tzn. że dyrektorzy nawet w szkołach, w których odbywa się strajk, jednak organizują się w taki sposób, żeby egzaminy się odbyły" - poinformowała.

Wtorek jest drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli. Strajkujący przychodzą do pracy: do szkół i przedszkoli, ale nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi.

Błaszczak: Negocjacje z nauczycielami mogą się rozpocząć w każdej chwili. Jesteśmy do tego przygotowani

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że z danych przekazanych przez kuratoria do godz. 12 wynika, że do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek. Zaznaczył, że odsetek ten dotyczy tylko szkół i przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy.

ZNP i FZZ w styczniu rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. W ich ramach przeprowadziły w marcu referenda strajkowe. Według ZNP z informacji zgromadzonych do czwartku rano wynika, że w strajku zamierzało wziąć udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju, czyli 15 576 szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i zespołów szkół.

« 1 »
 • Gość
  09.04.2019 20:39
  Pragnę zauważyć, że pieniądze, którymi dysponuje rząd to nie ich własność, ale owoc pracy społeczeństwa (..Pani, Pana, nasze podatki). Jeżeli grupa zawodowa żąda podwyżek, to robią skok na nasze dobra. Rząd (jaki by nie był) w tym momencie jest naszym reprezentantem przed taką szantażującą grupą. Czy z terrorystami się negocjuje?

  Jeżeli ktoś uważa, że nauczyciele faktycznie mają stawki głodowe lub niegodne to zachęcam do bezpośredniego wysyłania im swoich pieniędzy - bo innych w tej puli i tak nie ma.
 • obywatelRP
  10.04.2019 01:32
  kobieta nie wie czym kieruje i na jakich zasadach, nauczyciel z innej szkoły był do tej pory obowiązkowo i nic w tym temacie nie trzeba było zmieniać
  doceń 0
 • podam
  11.04.2019 15:21
  rząd ani kroku w tył albo nauczycieli...w kamasze
  doceń 2
 • moim zdaniem
  12.04.2019 09:37
  Nauczyciele nie dajcie sie wpuścić w rozgrywke mającą na celu wykolejenie obecnego rządu - jak to opisywał w pkcie 3 niejaki Kramek cytuję : 3. Strajk generalny nauczycieli, czy też - w przypadku formalnie nie mogących strajkować sędziów sądów powszechnych i administracyjnych - szeroko zakrojony protest w formie przerw w pracy i powstrzymania się od wykonywania czynności służbowych.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama