107,6 FM

Rulewski dla "RZ": Nie będę roznosił ulotek pana Zemkego

Moja walka z komuną zaczęła się 40 lat temu, po drugiej stronie barykady był wówczas pan Zemke, który pisał o mnie artykuły. I teraz kierownictwo partii poleca mi, bym roznosił ulotki pana Zemkego, nie będę tego robić - podkreślił senator Jan Rulewski w wywiadzie udzielonym sobotniej "Rzeczypospolitej".

Rulewski ogłosił w czwartek, że odejdzie z klubu PO, tłumacząc, że przeszkadzają mu "elementy lewicowe". "Funkcjonariusze PZPR przemycają do Koalicji Europejskiej wartości, których kiedyś wytrwale bronili. Platforma za daleko się posunęła, wpisując na swoje czołowe listy funkcjonariuszy tamtego państwa" - powiedział senator. Jak dodał, trzeba oddać inicjatywę młodszemu pokoleniu, które "ma doświadczenia wyniesione z gospodarki rynkowej, z funkcjonowania demokracji, z otwartości Polski".

Rulewski pytany w wywiadzie dla gazety, czy po 30 latach od upadku komunizmu ma znaczenie, kto był kim w PRL powiedział: "Rozstaję się z PO, lecz oznacza to nadal partnerstwo przy wspieraniu konstytucyjnego państwa, członkostwa w Unii Europejskiej, samorządności. I niezmiennie - bycie kolegą".

Jak dodał, "pyta mnie pani czy mamy pamiętać? Tak". "Musimy pamiętać. Żyją jeszcze ludzie ciężko doświadczeni, prześladowani w minionym systemie i widzą, że ci, którzy w PRL świetnie funkcjonowali, czerpali profity z przynależności do partii władzy, w demokratycznej Polsce nadal zajmują uprzywilejowane pozycje. Niektórzy z nich znaleźli się na naszej liście tzw. kandydatów demokratycznych. Przy czym zaznaczam, że nie chodzi mi tylko o profity finansowe, ale też o pamięć" - podkreślił Rulewski.

Dopytywany o jaką pamięć chodzi, senator odparł, że "o pamięć przyszłych pokoleń, która jest teraz kształtowana". "Pojawiają się fundacje imienia osób zasłużonych w poprzednim systemie, dłonie odciśnięte na chodniku, niedługo może pojawią się pomniki ku czci zasłużonych w PRL. Tak się zmienia pamięć o minionych czasach. Ktoś musi być strażnikiem pamięci i ja tę rolę pełnię" - zaznaczył Rulewski.

Na pytanie, co mu zrobił Janusz Zemke, Rulewski odpowiedział, że osobiście nie ma do niego żadnych pretensji. "Z wyjątkiem tego, że gdy wybuchł bydgoski marzec 1981 roku jako sekretarz propagandy w KW PZPR redagował obrzydliwe uchwały potępiające <<Solidarność>> i fałszujące rzeczywistość" - podkreślił.

Dodał, że nigdy ze strony Janusza Zemke nie było gestów w stronę "Solidarności". "Przeciwnie organizuje obronę byłych SB-ków. W UE zajmuje się głównie ich skargami na obniżenie świadczeń emerytalnych. Nie widzę, żeby przejawiał jakieś refleksje na temat przeszłości" - mówił polityk.

Jak podkreślił, postacie, które znalazły się w Koalicji Europejskiej, brały udział w czasach PRL "w brudnych działaniach". "Na przykład dokonywały czystek dziennikarskich w stanie wojennym czy kadry naukowej na uczelniach. A w wolnej Polsce Janusz Zemke i inni jakoś nie wpadli na pomysł, żeby naprawić krzywdy prześladowanych" - podkreślił Rulewski.

Senator zaznaczył w wywiadzie, że jego walka z komuną zaczęła się 40 lat temu na lekcjach konspiracyjnej historii. "Po drugiej stronie barykady był wówczas pan Zemke, który pisał o mnie artykuły, są na to dokumenty. I teraz kierownictwo partii poleca mi, żebym po 40 latach walki - zwycięskiej, nie przegranej - roznosił ulotki pana Zemkego. Nie mogę. Nie zamierzam przewracać tej instalacji politycznej, jaką jest Koalicja Europejska" - mówił Rulewski.

Jak dodał, "to nie znaczy, że będę się poddawał prądowi". "Nie godzę się na to, żeby paskudztwo, serwilizm, czy konformizm były premiowane w Polsce" - podkreślił Rulewski.

« 1 »
 • Gość_3
  13.04.2019 13:41
  P. Rulewski był "czytelny" w czasach Solidarności. Miałem do niego wielki szacunek. Nie wie dlaczego związał się z PO, ale dziękuję mu za tą ostatnią decyzję.
  doceń 8
 • BOLO
  13.04.2019 14:47
  Bardzo dobra decyzja. Ale dlaczego tak późno? PO już od dawna dryfuje w lewą skrajnie liberalną światopoglądowo stronę....
  doceń 6
 • tomaszl
  13.04.2019 19:35
  Od dawna piszę że czas na zmianę pokoleniową. zasłużeni działacze mogą już iść na w pełni zasłużoną emeryturę. W polityce już czas na młodych 30-40 latków.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama