107,6 FM

Niedźwiedź zaatakował człowieka w Bieszczadach

Mężczyzna spacerował w lesie, gdy zwierzę zaatakowało. Ma rany brzucha i barku.

Do ataku doszło w rejonie Jeziorek Duszatyńskich niedaleko Komańczy. Mężczyzna w czasie spaceru wszedł wgłąb lasu, do młodnika, gdzie spotkał niedźwiedzia. Zwierzę najwyraźniej poczuło się zagrożone i zaatakowało spacerowicza. Mężczyzna odniósł poważne rany brzucha i barku, stracił wiele krwi. Na szczęście udało mu się zachować świadomość i przytomność i samodzielnie wydostać z lasu. Następnie pomocy udzieliły mu przypadkowo spotkane osoby. Gdyby nie to, doszłoby do wykrwawienia.

Niedźwiedź brunatny to ogromny drapieżnik, którego waga sięgać może nawet 800 kg. Kiedy stanie na tylnych łapach może mieć nawet 3 m. wysokości. W Polsce występuje w Bieszczadach i Tatrach. Niekiedy jednak można spotkać pojedyncze osobniki także poza tymi terenami, także w lasach Beskidów. Zwykle unika ludzi, jednak zaskoczony może zaatakować. 

Jak się zachować w razie spotkania z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary: nie będzie chciał cię zjeść. Jeśli dojdzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. Nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię jeszcze nie zauważył, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, to może sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś - nigdy nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być opanowanym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli.

Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę oddali się definitywnie.

 

« 1 »
 • Queen
  15.04.2019 16:19
  "Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę oddali się definitywnie.". A jak nie ustanie? W sieci krąży filmik faceta, ktory - zaatakowany przez niedźwiedzia - podniosl ręce do góry i zaczął krzyczeć wniebogłosy. I tak wypłoszył drapieżnika, który myślał, że facet jest większy i groźniejszy niż w rzeczywistości
 • Michcio
  15.04.2019 19:18
  Cenne porady. Widze, ze z niedzwiedziami jak ze skinheadami.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama