107,6 FM

Niech się każdy postara o baranka dla rodziny

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej odczytywany jest fragment Księgi Wyjścia poświęcony zwyczajom paschalnym.

Pan daje Mojżeszowi precyzyjne instrukcje, jak Izraelici mają spożyć Paschę na Jego cześć. Istota święta Paschy znajduje się już w samej jego nazwie. Z języka hebrajskiego Pascha oznacza przejście. Chodziło o przejście Boga przez Egipt, które to przejście skutkowało śmiercią wszystkich pierworodnych Egiptu. Oznaczone krwią baranka domy izraelskie plaga ominęła. Dla Egipcjan była to kara, z kolei dla Izraela oznaczało wyzwolenie. Bardzo ważne miejsce w zwyczajach związanych z tym świętem zajmuje baranek, którego krew ocaliła pierworodnych Izraelitów.

Krew posłuży wam do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej...

Dla chrześcijan barankiem jest Jezus. On nadał zupełnie nowe znaczenie ofierze baranka. Więcej na ten temat w audycji "Na początku było Słowo".

Wj 12, 1-8
« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama