107,6 FM

Rz: Strajk zablokuje 500+?

Do protestujących nauczycieli dołączy już niedługo nawet 40 tys. pracowników pomocy społecznej - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". W publikacji pt. "Strajk zablokuje 500+" ostrzega przed ryzykiem, że wnioski o przyznanie 500+ w nowym okresie zasiłkowym będą rozpatrywane z opóźnieniem.

"Istnieje ryzyko, że wnioski o przyznanie świadczenia 500+ dla milionów polskich rodzin w nowym okresie zasiłkowym będą rozpatrywane z opóźnieniem. Dotyczy to także obiecanego przez Jarosława Kaczyńskiego świadczenia 500+ na pierwsze dziecko, które ma być wypłacane już od lipca tego roku" - donosi Rzeczpospolita.

Według dziennika "Protest 40 tys. pracowników pomocy społecznej, która obsługuje przyjmowanie wniosków i przyznawanie tych świadczeń, będzie oznaczać poważne opóźnienia w ich wypłacie. Gdyby doszło do chaosu związanego z 500+ tuż przed wyborami parlamentarnymi, dla partii rządzącej byłby to potężny problem".

Gazeta informuje, że "pracownicy pomocy społecznej domagają się nie tylko podwyżek bardzo niskich pensji (średnio 1902 zł na rękę), ale także zmiany systemu udzielania przez państwo pomocy, który obecnie skupia się głównie na reagowaniu na największe patologie w najtrudniejszych rodzinach, zamiast im zawczasu przeciwdziałać".

Cytowany w publikacji prof. Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych ocenił, że "ten zawód nigdy nie był dowartościowany, a wymagania stawiane kandydatom do tej pracy są ogromne". "Ale teraz czara goryczy się przelała. Tak jak dla nauczycieli tą kroplą było ogłoszenie 500 zł na krowę, dla pracowników socjalnych było rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko" - powiedział.

Według niego "pracownicy socjalni mają ogromne poczucie niesprawiedliwości, że w kraju więcej pieniędzy należy się tym, którzy nic nie robią i żyją z zasiłków, niż im, którzy te pieniądze przyznają". Ekspert dodał, że "w tym proteście nie chodzi wyłącznie o czynnik ekonomiczny, ale przede wszystkim o godność i sprawiedliwość społeczną".

« 1 »
 • Kooper Nick
  24.04.2019 07:05
  "pracownicy pomocy społecznej domagają się nie tylko podwyżek bardzo niskich pensji (średnio 1902 zł na rękę), ale także zmiany systemu udzielania przez państwo pomocy, który obecnie skupia się głównie na reagowaniu na największe patologie w najtrudniejszych rodzinach, zamiast im zawczasu przeciwdziałać".

  Taki postulat jest wyjątkowo groźny. Wynika z niego, że państwo ma ingerować w moje życie rodzinne nie tylko kiedy zrobię coś złego, ale ma reagować, gdy uzna, że potencjalnie mogę zrobić coś złego. Na dodatek nie będzie to robił sąd po rozpoznaniu sprawy, w której mogę się bronić, ale na podstawie decyzji pracownika opieki, od której nie sposób się odwołać, no bo niby jak? Przecież jak powiem, że nic złego nie zrobiłem, to mi socjalny powie, że mogłem chcieć zrobić – szach i mat.

  Ograniczyć kompetencje pomocy społecznej, zwolnić ich z połowy zadań, zwolnić połowę pracowników, póki nie ma bezrobocia, a tym co zostaną dać podwyżkę, czemu nie.
  doceń 7
 • Margola
  25.04.2019 08:37
  Mam 5 dzieci pracujemy oboje. Chcąc dać dzieciom oprócz zabezpieczenia materialnego także dom, w którym są obecni rodzice nie możemy pracować tak długo jak ludzie, którzy dzieci nie mają. Dlatego 500 plus jest dla nas wsparciem za które jesteśmy wdzięczni.
  doceń 8
 • g.m.
  25.04.2019 21:42
  "Kto nie chce pracować niech też i nie je". "Zasługuje robotnik na swoją zapłatę". Pracuję uczciwie i solidnie i zarabiam w zależności od dni roboczych ok. 1000 zł. W tej sytuacji człowiek zastanawia się czy to w ogóle ma sens! Matka dwojga dzieci bez mrugnięcia okiem dostaje taka kwotę. Rząd ma się zajmować ochroną życia - zakaz aborcji, obroną kraju - przed terrorystami, wojną; ochroną społeczeństwa przed zboczeńcami, chorą ideologią; zabezpieczeniem przed grabieżą - , która nas
  doceń 1
 • g.m.
  25.04.2019 21:46
  c.d. Wenezuela też zaczynała od socjalu - rozdawnictwa. I to co mówię nie jest wcale egoizmem. Rząd nie ma żadnych swoich pieniędzy. Zawsze można pomóc charytatywnie, ja opłacam szkołę dziecku w Kamerunie i wspieram ŻiR.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama