107,6 FM

Broniarz: Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu

Nasz postulat płacowy jest niezmienny, oczekujemy stanowiska rządu - mówił we wtorek szef ZNP Sławomir Broniarz podczas ogólnopolskiej manifestacji przed MEN. Apelował też o szacunek dla członków ZNP i wszystkich nauczycieli, aby nie dorabiano im "gęby polityków".

Broniarz podkreślał, że polska szkoła "musi się zmienić". "Musimy postawić na nauczycieli, jako tych, którzy mając kwalifikacje, mając ambicje, mając własny honor zawodowy, chcą tylko jednego: godziwego wynagrodzenia".

Zaznaczył, że nauczycielom zależy również na "dobrej, autonomicznej szkole z wysoką pozycją zawodową nauczycieli i dyrektorów szkół". Wskazał, że protestujący oczekują także m.in. "odchudzenia" podstawy programowej, chcą mieć więcej czasu dla ucznia, a także prawo do wyboru lektur.

Broniarz podkreślał też, że nie jest prawdą, że nauczyciele mają dużo czasu wolnego.

"Nie można mylić pensum (liczby przeprowadzonych lekcji - PAP) z czasem pracy nauczyciela. Nikomu do głowy nie przyjdzie powiedzieć, że pan premier Mateusz Morawiecki pracuje tylko wtedy, kiedy obraduje Rada Ministrów - przez trzy godziny akurat dzisiaj" - powiedział szef ZNP.

Podkreślił, że z badania Instytutu Badań Edukacyjnych sprzed 6 lat wynika, że czas pracy nauczyciela wynosi ponad 47 godzin tygodniowo.

Broniarz powiedział, że przez pierwsze trzy tygodnie po ogłoszeniu daty protestu "rząd nie wykonał najmniejszego gestu" wobec nauczycieli. Dodał jednocześnie, że ZNP obniżył oczekiwania z początkowego postulatu 1 tys. zł do 30 proc. wzrostu wynagrodzenia. "Jesteśmy przekonani, że ten postulat 30-procentowego wzrostu wynagrodzenia jest postulatem nieprzekraczalnym" - podkreślił.

Dodał, że każda z dotychczasowych propozycji rządu "bez względu na swój konfrontacyjny charakter, jest także ekonomicznie głęboko nieuzasadniona i krzywdząca". "I mamy wrażenie, że była ona pisana na kolanie pod doraźne potrzeby zespołu negocjacyjnego, bo z każdą propozycją wartość godziny ponadwymiarowej nauczyciela, czy wartość godziny pracy nauczyciela, leci +na łeb, na szyję+. To są propozycje rządu: będziemy więcej pracować i mniej zarabiać. Tak ma być budowana godność naszego zawodu?" - mówił szef związku.

"ZNP - podobnie jak i wszyscy nasi partnerzy - potrafi mówić swoim głosem, nie potrzebujemy, żeby ktoś nam suflował i podpowiadał, jak mamy działać. (...) Oczekujemy pełnego szacunku dla członków związku, ale także wszystkich nauczycieli bez względu na ich przynależność. Żeby nie dorabiano nam gęby polityków, nie wskazywano na to, że realizujemy to na czyjeś zapotrzebowanie. Bo taka narracja, takie poglądy i taka teza była głoszona przez stronę rządową" - powiedział Broniarz.

Dodał, że protestujący oczekują także stanowiska rządu w sprawie mediacji. Przypomniał, że prymas Polski abp Wojciech Polak w sobotę powiedział, że Kościół mógłby pełnić rolę mediatora w sporze nauczycieli ze stroną rządową.

Szef ZNP dziękował za okazywane wsparcie uczniom, a także wszystkim, którzy uczestniczą w protestach.

« 1 »
 • imess
  23.04.2019 13:15
  Mnie, jako rodzica NIKT nie pyta jak sobie radzę w sytuacji strajku szkół - sama muszę zapewnić opiekę w czasie- gdy dzieci powinny zdobywać wiedzę. Proszę, by Pan Broniarz nie twierdził, iż rodzice są za strajkiem!. A gdzie jest moje i moich dzieci PRAWO do nauki !!
  doceń 25
 • kora
  23.04.2019 16:38
  Zastanawiam się gdzie sa Rodzice w całej tej sytuacji.Może czas,abyście Państwo na głos wyrazili swoje niezadowolenie.Nauczycielom wmawia się,ze Rodzice strajk popierają.
  doceń 8
 • Ja
  23.04.2019 17:42
  Pan Broniarz jest ladnie sterowany politycznie. A za ta jego butę mu jeszcze fajnie płacã...
  doceń 7
 • Gość_3
  24.04.2019 10:41
  Broniarz, kończ Pan, wstydu oszczędź. Dałeś się wmanipulować w pełzającą rewolucję wg propozycji Kramka i wrogów tego Państwa, wichrzycieli. A fe!
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama