107,6 FM

15 lat w UE: Okazja do świętowania

Błonia Stadionu Narodowego, Teatr Wielki w Warszawie czy ogrody Łazienek Królewskich w czasie majowego weekendu staną się miejscem, gdzie odbędzie się wiele imprez kulturalnych z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Imponujący program wydarzeń osnutych wokół rocznicy przygotowało Narodowe Centrum Kultury. Na błoniach PGE Narodowego wystąpią największe gwiazdy polskiej muzyki ostatnich lat. W trakcie koncertu plenerowego na pl. Piłsudskiego usłyszymy przeboje radiowe z ostatnich 15 lat w zupełnie nowych aranżacjach i wspólnie odśpiewamy „Odę do radości”. Spektakularnym wizualizacjom i animacjom 3D prezentowanym na wielkoformatowych ekranach towarzyszyć będą pokazy akrobacji powietrznej. Prezentowane animacje 3D i narracja prowadzona przez gospodarzy koncertu dotyczyć będą piętnastoletniej obecności Polski w Unii. Z kolei „Chórem za Europą” to muzyczna wędrówka przez ostatnie 15 lat. Wystąpią w niej m.in. chóry Sound’n’Grace, TGD, jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających polskich chórów wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem, oraz Chór Agaty Steczkowskiej, Gospel Rain i Chór Kameralny UAM. Koncert poprowadzi Hirek Wrona.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie odbędzie się koncert pt. „Symfonia Europejska”, wystąpią wspólnie JIMEK, czyli Radzimir Dębski, i NOSPR. W programie, który łączy świat muzyki klasycznej i rozrywkowej, znajdzie się m.in. polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Muzyka Kilara, nawiązująca do polskiej tradycji tańców narodowych, stanie się pomostem pomiędzy IX Symfonią d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena a kompozycjami Radzimira Dębskiego, które zabrzmią w drugiej części i pełne są wpływów współczesnej Europy i świata.

Organizatorzy pikniku Rodzinna Europa w Łazienkach Królewskich zaproszą uczestników na międzypokoleniowy polsko-unijny quiz, a także gry słowne i konkursy. Na pikniku znajdzie się również coś dla dzieci, których przemyślenia o Unii Europejskiej zostaną uwiecznione na wielkim wspólnie pokolorowanym płótnie.

Szczegółowy program obchodów:
15 lat Polski w Unii Europejskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama