107,6 FM

Trump: Nadal możliwe jest porozumienie atomowe z Koreą Płn.

Prezydent USA Donald Trump zapewnił w sobotę, że nadal wierzy, że możliwe jest zawarcie porozumienia z Koreą Północną w sprawie denuklearyzacji tego państwa. Wcześniej tego dnia Pjongjang wystrzelił kilka rakiet krótkiego zasięgu.

Trump napisał na Twitterze, że uważa, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zdaje sobie sprawę z "wielkiego potencjału gospodarczego" swego kraju i "nie zrobi nic, co mogłoby go zakłócić lub zakończyć".

"(Kim) wie, że jestem z nim, i nie chce łamać danej mi obietnicy. Do porozumienia dojdzie" - podkreślił amerykański prezydent.

W sobotę rano z terytorium Korei Północnej wystrzelonych zostało kilka pocisków krótkiego zasięgu, które pokonały odległość od 70 do 200 kilometrów, po czym spadły do morza - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej, cytowane przez południowokoreańską agencję Yonhap.

Pociski zostały wystrzelone z poligonu w pobliżu miasta Wonsan, na wschodnim wybrzeżu Korei Płn., między godz. 9 a 9.27 czasu miejscowego (godz. 2-2.27 w Polsce) w kierunku wschodnim, tj. nad Morze Japońskie.

Wystrzelenie pocisków oceniane jest jako sygnał skierowany w stronę władz USA w związku z zastojem w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem. Rozmowy utknęły w martwym punkcie po fiasku lutowego szczytu z udziałem Trumpa i Kima w Hanoi.

Korea Płn. zabiega o zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. USA wykluczają jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w stronę "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" północnokoreańskiego reżimu.

Pjongjang, który od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadził szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.

Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada 2017 roku reżim północnokoreański ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium USA.

« 1 »
  • Maryja!
    05.05.2019 14:44
    Relacje z Koreą Pln są niebezpieczne dla USA, gdyż nie dają gwarancji rozbrojenia na co wskazują kontakty Kima z Rosją, która jest przeciwko denuklearyzacji. Pytanie czy Krld chce rewidowac ład czy raczej pozostanie przy kontaktach handlowych z Chinami i pozostanie pariasem bo to dla niej korzystne. Zjednoczenie Korei jest na dzień dzisiejszy niemożliwe, chociaż oczekiwane przez sojuszników Zachodu.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama