107,6 FM

Jaka była przyczyna pożaru katedry Notre Dame?

Miesiąc po pożarze w katedrze Notre Dame francuska prokuratura daleka jest od ustalenia jego przyczyny. Dochodzenie będzie długie i skomplikowane – podały w ubiegłym tygodniu oficjalne źródła. Nie wyklucza się żadnej hipotezy, choć za najbardziej prawdopodobne uznaje się przypadkowe wzniecenie ognia.

Taką hipotezę wykluczył zaraz po pożarze były główny architekt katedry. Przypomniał on, że kilka lat temu w świątyni wymieniono całą instalację elektryczną. Przy tej okazji katedra została wyposażona w nowoczesny system przeciwpożarowy. A poza tym tak stare tramy wcale tak łatwo nie płoną – dodał Benjamin Mouton.
Dla policji najbardziej prawdopodobne są tymczasem trzy hipotezy związane z remontem katedry. Pierwsza bierze pod uwagę zaprószenie ognia przez robotników, którzy wbrew zakazowi palili w pracy papierosy. Druga i trzecia uwzględnia możliwość spięcia w instalacji elektrycznej windy lub dzwonów.
W katedrze tymczasem obok śledztwa prowadzone są już prace restauratorskie. Obecnie trwa jeszcze zabezpieczanie obiektu. Pracuje nad tym 60 osób, w tym czterech architektów. Bardzo ostrożnie podchodzą oni do wyznaczonego przez prezydenta Macrona 5-letniego terminu odbudowy. Jest to stymulujące – przyznaje główna architekt Charlotte Hubert. Zastrzega jednak, że ona byłaby zadowolona, gdyby za 5 lat udało się ponownie udostępnić katedrę wiernym i turystom, kontynuując przy tym prace restauratorskie.

« 1 »
 • podać nick
  14.05.2019 20:27
  Podpalenie. To nie może być przypadek że w ciągu ostatniego roku we Francji pożary objęły ponad 20 kościołów.
 • Pawel
  14.05.2019 20:38
  Proponuję usunąć w tekście słowo śpięcie i zastąpić go słowem zwarcie elektryczne. W języku technicznym nie ma słowa spięcie, tak więc jego użycie wskazuje na brak kompetencji Autora.
  doceń 1
 • art
  14.05.2019 22:03
  Dziasiaj w atmosferze nagonki nasz rząd chwalebny uchwalił był nieprzedawnienie pedofilii. Wygląda to jak najbardziej naturalnie. Wstrząśniony rząd etc…. Daruję sobie rozwijanie tych bzdur bo ci cynicy u władzy dedukują na zimno a cyrk z Sekielskim od dawna przygotowywany był. O co idzie gra?
  Ano pojawią się zaraz biedni pokrzywdzeni ministranci sprzed 40 lat (patrz.Kardynałowie Pelle czy MacCarrick) a „wstrząśnione” , „niezawisłe” sądy z Gersdorf na czele… ładne , milionowe wyroki. (Mieliśmy już w Poznaniu precedens – 1 milion)Płacićbędą oczywiście diecezje … czyli my wierni Świętego KK. W zasadzie nic nowego. Kiedyś było gorzej bo strzelali w tył głowy. Cieszmy się z Postępu
  ATo wyżej to była dobra wiadomość – teraz zła: jak zabraknie księży rozzuchwalony przemysł adwokacin , prokuratorów , sędziów, dziennikarzyn za… nauczycieli np.weźmie się. Jakiś nowy Śekielski z jakimś byłym uczniem przyjdą „nocą, kolbami …(czyli stojakiem od kamery lub mikrofonem) w dzrwi załomocą” …. . A media atmosferę grozy i współczucia zorganizują. A ministerka Hall albo i ta obecna z miłością do dziecka:”jak tak można !!!”. I przepraszać zacznie…i się kajać. I sumitować .I korzyć się jak jaki Polak… A po nauczycielach… to w zasadzie każdy. Bo pomyślcie : Czy na Ciebie Czytelniku…gdyby chciano Cię zgnoić… taki Ekielski ze świadkiem sprzed 40 lat nie znalazł by haka? Fi… . A jazgot mediów za parę groszy.. .I po Tobie… zacny, nieskazitelnie czysty Czytelniku. BO NIE MA LUDZI NIEWINNYCH!!!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama