107,6 FM

Rz: Za dziesięć lat zabraknie pielęgniarek

Za dziesięć lat zabraknie pielęgniarek - pisze w środowym numerze "Rzeczpospolita".

"Od 8 do 12 tys. lekarzy przybędzie w Polsce 2024 roku - wynika z analizy firmy doradczej Pex PharmaSequence. Jedocześnie z systemu zniknie duża cześć specjalistów, których średnia wieku to dziś 50 lat. Dzięki zwiększeniu limitów miejsc na studiach lekarskich za pięć lat może nas przyjmować więcej początkujących lekarzy, którzy będą musieli się obejść bez wsparcia pielęgniarek" - pisze dziennik.

"Problem braku pielęgniarek to dziś główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Wskutek luki pokoleniowej powstałej w 2004 roku deficyt sięgnie dna już za pięć, dziesięć lat" - powiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna na wtorkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Tej luki nie zdołają zapełnić absolwenci studiów pielęgniarskich, które stają się ostatnio znów popularne.

"Gdybyśmy mogli przeznaczyć na ochronę zdrowia dowolną kwotę, nie zasypalibyśmy tej dziury, bo brakuje kadr" - powiedział "Rz" wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w 2018 roku na blisko 280 tys. pielęgniarek i położnych w przedziale wiekowym 41-60 lat było blisko 173 tys. z nich, a w wieku 21-40 lat tylko 33 tys. W 2033 roku będzie brakować nawet 169 tys. pielęgniarek - podaje gazeta.

« 1 »
 • tomaszl
  15.05.2019 07:17
  Pamiętam jak był protest pielęgniarek w zeszłym roku wywołanym dramatycznie niskimi proponowanymi podwyżkami. i pamiętam jakie propozycje wtedy składali pielęgniarkom komentatorzy.
  Dokładnie tak samo będzie za kilka lat z nauczycielami. I wtedy też będzie biadolenie...
  doceń 5
 • gość
  15.05.2019 08:02
  Pensje pielęgniarek są wyższe niż za Tuska. W naszym przypadku rodzinnym urosły z 2200 na rękę do prawie 3000 na ręke w 4 lata.
  doceń 0
 • nika
  15.05.2019 08:23
  Kto mógł, wyemigrował. Żeby godnie żyć....
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama