107,6 FM

Zalegalizowali pochówek przez... kompostowanie

Amerykański stan Waszyngton zalegalizował pochówki poprzez kompostowanie. W ciągu 30 dni ciało ludzkie zmienia się w dwie taczki kompostu, którego rodzina może użyć do uprawy kwiatków. Podobne prawo obowiązuje już w Szwecji.

Rmf24.pl opisuje całą procedurę w następujący sposób: ciało zmarłego umieszcza się w stalowym sześciennym pojemniku. Dodaje się lucernę, zrębki drewna i słomę. Rozkład trwa zaledwie miesiąc. Potem rodzina może użyć szczątków np. w przydomowym ogródku.

Amerykanie twierdzą, że taka forma pochówku ma być bardziej ekologiczna, tzn. emitująca do atmosfery mniej dwutlenku węgla. Ma to być rodzaj "powrotu do korzeni". Ponadto oszczędza się przy tym na gruntach przeznaczonych na cmentarze.

- Te argumenty nie są nowe - mówi ks. prof. Piotr Morciniec, autor monografii naukowej poświęconej traktowaniu ciała ludzkiego po śmierci.

- Takie podejście wynika z traktowania ciała po śmierci jako materiału do utylizacji. Jeśli jednak uważamy - i to jest moje stanowisko - że ciało ludzkie jest przypisane do osoby i stąd należy mu się szacunek, to jest to nie do przyjęcia - mówi ekspert serwisowi gosc.pl.

Dodaje, że mamy tu do czynienia z ideologią, zmierzającą do tego, by pozbawić człowieka godności.

« 1 »
 • gosc
  24.05.2019 23:39
  Znowu ujawnił się stary proceder. Wpisać komentarz po czym naklikać sobie 21 razy gwiazdkę. Oczywiście przy pomocy programu zmieniającego numer komputera. Widać od razu po wpisach sprzed 3 godzin, które mają kilkadziesiąt wpisów podczas gdy wpisom sprzed 60 godzin nie pprzybyła ani jedna gwiazdka.
 • Jackaal
  25.05.2019 13:32
  Myślę że mam prawo robić z moim ciałem na co tylko mam ochotę po śmierci. Ludzie to ignorancji którzy zjadają świnie w całości i to jest ok. Księża mniej zarobią za pogrzeby dlatego takie oburzenie.
 • Ola
  26.05.2019 14:29
  Nie bardzo dociera do mnie potrzeba większej ilości cmentarzy, co raz więcej osób jest kremowanych, a po drugie po udanej akcji depopulacji problem rozwiąże się sam, cierpliwości!
 • krystyna
  25.06.2019 21:09
  tego jeszcze nie bylo, zeby cialo ludzkie traktowac jako gnoj . Cialo jest swiatynia w ktorej mieszka dusza stworzona przez Boga. Dla tej swiatyni nalezy sie szacunek,nawet jezeli ktos na wlasne zyczenie wybiera wieczne cierpienie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama